Inspekce: Třetina skiareálů porušila při zasněžování zákon

foto Zasněžování sjezdovky. Ilustrační foto.

Praha - Při umělém zasněžování porušilo zákon 29 procent skiareálů. Nejčastěji odebíraly z povrchových nebo podzemních vod více, než měli povoleno vodoprávním úřadem. Při kontrolách v posledních dvou sezonách to zjistila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Kvůli nedodržení takzvaného vodního zákona udělila pokuty za téměř 450.000 korun.

Inspektoři od loňského 1. ledna do konce letošního února provedli celkem 120 kontrol v 83 areálech. Zákon porušilo 24 provozovatelů. Někteří vodu odebírali i bez povolení. "Pět provozovatelů se dokonce dopustilo několikerých porušení zákona," uvedla vedoucí oddělení ochrany vod ČIŽP Zdeňka Vaňková. Zatím bylo zahájeno 15 správních řízení, právní moci nabylo deset pokut.

Nejvyšší pokutu dostala společnost Bobolift, provozovatel areálu Portášky v Krkonoších. Podle ČIŽP překročila povolený odběr vody z řeky Úpy o více než 30 procent. Zaplatit má přes 155.000 korun. Potrestán byl také například Sportovní klub Nové Město na Moravě nebo skiareály Opálená na Frýdecko-Místecku a Hrubá Voda.

Nadměrné odběry vod pro zasněžování mohou poškodit faunu a flóru vázané na vodní prostředí. "Může také dojít například ke snížení samočisticích schopností řek," dodala Vaňková.

Inspekce kontroluje dodržování vodního zákona dlouhodobě, a to nejen v zimě. V létě se věnovala kontrolám odběrů vod z českých řek malými vodními elektrárnami. Loni jich zákon porušilo 18 procent.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

0°C

Dnes je pondělí 19. března 2018

Očekáváme v 7:00 -8°C

Celá předpověď