Inflace v červenci zrychlila růst na 2,5 pct, zdražily potraviny

foto Přírůstek indexu spotřebitelských cen podle klasifikace COICOP (červenec 2016 - červenec 2017)

Praha - Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta z červnových 2,3 procenta. Rostly hlavně ceny potravin, výrazněji zdražilo mléko, máslo či vejce. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici očekávali, že inflace zůstane na 2,3 procenta. Vedle dražších potravin se podle nich do růstu cen promítají přechodné vlivy, jako je zavedení elektronické evidence tržeb a rostoucí poptávka v ekonomice tažená spotřebou domácností. Červencová meziroční inflace byla v souladu s aktuální prognózou ČNB. Inflační tlaky v současnosti kulminují, uvedl ředitel měnové sekce ČNB Holub.

Dražší potraviny podle analytika ČSOB Petra Dufka zajistily téměř polovinu inflace. Vedle toho si stále více musejí lidé připlácet za bydlení, respektive nájemné a služby s bydlením spojené. Dozvuky EET spolu s vyššími cenami potravin se pak následně ještě dále promítají do cen v restauracích, podotkl.  

Potraviny podle ČSÚ zdražily v červenci meziročně úhrnem o 5,8 procenta, nájemné o 2,9 procenta a vodné o 1,2 procenta. Ceny ve stravování a ubytování vzrostly o šest procent a v dopravě zdražily automobily o 3,8 procenta.

Z potravin zrychlila meziroční inflace proti červnu například u čerstvého másla na 44,8 procenta, u vajec na 27,7 procenta a u mléka na 14,3 procenta. Podle údajů ČSÚ stála kostka másla loni v červenci zhruba 35 korun, zatímco letos v červenci za ni spotřebitelé zaplatili něco málo přes 50 korun. U deseti kusů čerstvých vajec stoupla cena z necelých 28 korun na zhruba 34 korun a u litru polotučného mléka z téměř 17 korun na cca 19,50 Kč.     

Naopak ušetřit mohou lidé u bytového vybavení a zařízení domácnosti. Levnější byly oproti loňskému červenci i telefonické a telefaxové služby a mobilní telefony. Zlevnily také teplo a teplá voda, zemní plyn a pohonné hmoty.

Pro ČNB data o červencové inflaci zřejmě nepřinášejí nic zásadního v porovnání s její vlastní prognózou, míní analytik Generali Investments Radomír Jáč. Centrální banka nárůst inflace na 2,5 procenta čekala, a pro nejbližší měsíce dokonce očekává další mírný nárůst meziroční inflace. Domnívá se, že alfou a omegou pro úvahy bankovní rady o případném dalším zvýšení úrokových sazeb bude v prvé řadě vývoj kurzu koruny.

Česká měna na dnešní zprávu reagovala rychlým posílením o pět haléřů, připomněl analytik Komerční banky Viktor Zeisel. Inflace by se podle něj letos i příští rok měla udržet nad dvouprocentním inflačním cílem ČNB. Cenový růst budou brzdit vnější faktory, protože inflace v eurozóně se stále nezvedá a ceny ropy porostou velmi pomalu. Zdražování bude brzdit i posilující koruna, nicméně domácí faktory, kterým vévodí mzdový růst, budou českou inflaci výrazně podporovat. "Celkově tedy letos očekáváme inflaci 2,3 procenta, zatímco v roce 2018 by měla zpomalit na 2,2 procenta," uzavřel.

Meziměsíčně stouply v červenci spotřebitelské ceny o 0,5 procenta. Tento vývoj ovlivnilo zejména zvýšení cen za rekreaci a kulturu a dále za potraviny, nealkoholické nápoje i alkoholické nápoje a tabák, uvedl ČSÚ.

Červencová meziroční inflace byla v souladu s prognózou ČNB

 

Červencová meziroční inflace byla v souladu s aktuální prognózou České národní banky. Uvedl to dnes ředitel měnové sekce Tomáš Holub. Meziroční růst spotřebitelských cen v červenci zrychlil na 2,5 procenta z červnových 2,3 procenta. Struktura inflace se podle něj lišila od předpokladů ČNB jen zanedbatelně.

"Zveřejněná data tak potvrzují vyznění aktuální prognózy ČNB," uvedl Holub. Podle prognózy inflace setrvá v horní polovině tolerančního pásma cíle ČNB. Inflační tlaky v současnosti kulminují, když odrážejí zrychlující růst mezd i ekonomické aktivity, dodal.

V následujícím období růst domácích nákladů zvolní díky zvyšování dynamiky produktivity práce. Ta bude ve vzrůstající míře vyvažovat vliv zrychleného růstu mezd a ekonomické aktivity, uvedl Holub.

Proinflační působení dovozních cen, které je již nyní jen lehké, se záhy změní na protiinflační. Začátkem příštího roku se tak inflace sníží ke dvouprocentnímu cíli ČNB. "Na horizontu měnové politiky, tedy ve třetím a čtvrtém čtvrtletí příštího roku, se bude nacházet lehce pod cílem. Jádrová inflace se přitom bude pohybovat stabilně kolem dvou procent," dodal Holub.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 23. června 2018

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď