Inflace v Británii vzrostla na téměř čtyřleté maximum 2,7 %

foto Pětilibrová bankovka, bankomat - ilustrační foto.

Londýn - Meziroční míra inflace v Británii vzrostla v dubnu na 2,7 procenta z březnových 2,3 procenta a ocitla se nejvýše od září 2013. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Spotřebitelské ceny v Británii letos tlačí vzhůru propad libry od loňského referenda o vystoupení země z Evropské unie spolu s rostoucími světovými cenami ropy. V dubnu ale k růstu inflace nejvíce přispělo ssezonní zdražení letenek.

Britská inflace se letos kvůli poklesu libry dostala nad dvouprocentní cíl britské centrální banky (BoE). Ta minulý týden uvedla, že dopad zvýšené inflace na spotřebu domácností bude sice krátkodobý, bude ale výraznější, než dosud čekala. Míra inflace podle ní letos vystoupí až na 2,8 procenta. BoE sice zatím nechává základní úrokovou sazbu na rekordním minimu těsně nad nulou, nyní ale naznačila, že ji bude muset zvýšit dříve, než se dosud předpokládalo.

Ceny letenek se minulý měsíc zvýšily proti březnu o 18,6 procenta, což souviselo s obdobím Velikonoc. Letos ale tyto svátky připadly na polovinu dubna, zatímco loni byly na konci března.

V růstu inflace hrály roli i rostoucí ceny oblečení, elektřiny a potravin. To ale zmírnil pokles cen benzinu a nafty.

Šéfekonom Britské obchodní komory Suren Thiru BBC řekl, že kvůli vzestupu cen surovin a dalších položek za poslední rok se budou spotřebitelské ceny zvyšovat zřejmě i v příštích měsících. Podle něj by ale období zvýšené inflace mělo být přechodné, protože nynější růst cen nevede k systematickému zvyšování mezd.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

8°C

Dnes je sobota 24. března 2018

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď