Humanitární konvoj OSN se dostal u Damašku do palby

foto Ilustrační foto - Konvoj s humanitární pomocí v západosyrském městě Madájá.

Damašek - Při útoku na humanitární konvoj u Damašku byl těžce zraněn jeden řidič kamionu. Informoval o tom dnes Mezinárodní výbor Červeného kříže, podle něhož tak byl zmařen pokus dopravit humanitární pomoc do povstalecké oblasti obléhané syrskou armádou. Konvoj směřoval do damašského předměstí Harastá.

Zorganizovala ho OSN, Červený kříž a syrský Červený půlměsíc. Bylo v něm 37 nákladních automobilů s potravinami a léky pro 11.000 lidí z Harasty, k nimž se pomoc nedostala už osm měsíců. Harastá leží v obléhané oblasti Ghúta u hlavního města.

V okolí Damašku, kde části území ovládá opozice, se boje zklidnily od dubna, kdy se na rozhovorech v Astaně podařilo dohodnout na omezení bojových operací. Rozhovorů se zúčastnilo Rusko, Írán a Turecko, tedy země, z nichž první dvě stojí za syrskou vládou a třetí za opozicí.

K incidentu, který se stal v sobotu večer, se zatím nikdo nepřihlásil. Zraněný řidič jednoho z kamionů byl převezen do nemocnice k chirurgickému zákroku. OSN útok odsoudila a MVČK oznámil, že pro další pokus dopravit pomoc na místo bude potřebovat nové bezpečnostní záruky. Podle OSN žije v Sýrii v obležení ať armádou, nebo povstalci na 600.000 Syřanů.

"Útoky na humanitární pomoc jsou porušením mezinárodního práva a ohrožují zásobování lidí, kteří pomoc naléhavě potřebují," sdělil koordinátor humanitární pomoci OSN Alí Zaatarí. Řekl také, že pokud to bezpečnostní situace dovolí, chce OSN s partnery konvoj do Harasty dopravit. Sobotní incident není prvním útokem na humanitární konvoj v Sýrii. Loni v září byl při náletu zasažen konvoj směřující do města Halab (Allepo). Při vyšetřování se nepodařilo zjistit, čí letadla útočila.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

21°C

Dnes je neděle 20. května 2018

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď