Hudební festival v Č. Krumlově zahájily árie z Carmen i Rusalky

foto Operním galakoncertem, na kterém zazpívali rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová a mexický tenorista Ramón Vargas, začal 14. července v Českém Krumlově 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. V Pivovarské zahradě je doprovodila PKF - Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského (vpravo).

Český Krumlov - Operním galakoncertem začal 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Český Krumlov, který potrvá do 5. srpna. Festival v Pivovarské zahradě zahájilo vystoupení rumunské sopranistky Angely Gheorghiuové a mexického tenoristy Ramóna Vargase. Za doprovodu PKF si připravili árie a duety z Bohémy, Tosky, La traviaty, Lucie z Lammermooru, Carmen i árie Měsíčku na nebi hlubokém z Rusalky. ČTK to řekla mluvčí MHF Kateřina Viktorová.

Na dalších koncertech vystoupí violoncellista Mischa Maisky nebo Radka Fišarová s poctou Edith Piaf, akci zakončí Verdiho Requiem a barokní večer s ohňostrojem.

Operním galakoncertem, na kterém zazpívali rumunská sopranistka Angela Gheorghiuová a mexický tenorista Ramón Vargas, začal 14. července v Českém Krumlově 26. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Český Krumlov. V Pivovarské zahradě je doprovodila PKF - Prague Philharmonia pod vedením Leoše Svárovského. Tenorista Vargas zpíval na MHF před šesti lety a vystoupení řadí mezi nejkrásnější zážitky kariéry. "Je to neskutečné místo a kvalita festivalu i koncertů je velmi vysoká. Proto se vracím moc rád," řekl Vargas, jenž s Gheorghiuovou působí ve Vídeňské státní opeře.

Kapacita na operní galakoncert byla 1600 míst, 90 procent z nich se zaplnilo. Pořadatelé odhadují, že festival letos navštíví 10.000 platících diváků.

Novinkou MHF bude závěrečný večer v zámecké zahradě, kdy barokní hudbu doprovodí ohňostroj. Na dalších koncertech vystoupí houslista Julian Rachlin s Jihočeskou filharmonií, violoncellista Mischa Maisky, houslista Bohuslav Matoušek či soubor Schola Gregoriana Pragensis.

MHF se věnuje i jiným žánrům. Soubor Janoska Ensemble smíchá Paganiniho s Michaelem Jacksonem. Přehlídka slibuje ještě Irský večer, muzikálové zpěváky z Broadwaye a Radka Fišarová přijede s poctou Edith Piaf. Zazpívá dvakrát, pořadatelé přidali pro velký zájem druhý koncert.

"Vyprodané jsou i některé komorní koncerty, jako Mischa Maisky, což je velké jméno klasické hudby. Závěr bude specifický v duchu baroka, v zámeckých zahradách s tancem, gastronomií, vyvrcholí ohňostrojem," řekla Viktorová.

Hraje se na šestí místech, letos podruhé i v klášterním kostele. Loni tam byl o koncerty zájem. "I proto v nich pokračujeme. Letos to budou dva koncerty - středověké hudby a skladeb pro trubku a varhany," řekla mluvčí festivalu, jehož rozpočet přesahuje 40 milionů korun.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 9:00 19°C

Celá předpověď