HRW: Iráčtí vojáci s americkým výcvikem páchali válečné zločiny

foto Ilustrační foto - Vojáci irácké armády v Mosulu.

Irbíl (Irák) - Divize irácké armády, které Spojené státy poskytly vojenský výcvik, se zřejmě při znovudobývání Mosulu od Islámského státu (IS) dopustila válečných zločinů. Vojáci 16. divize údajně vykonali desítky mimosoudních poprav. S odkazem na sdělení organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch (HRW) o tom dnes informovala agentura Reuters.

HRW požádala Spojené státy, aby přestaly podporovat 16. divizi irácké armády, která na základě tvrzení dvou mezinárodních pozorovatelů, čelí obvinění z válečných zločinů.

Začátkem července irácká armáda oznámila, že Mosul po tvrdých devítiměsíčních bojích s podporou mezinárodní letecké koalice vedené USA osvobodila, čímž připravila IS o jeho baštu v Iráku. Boje však pokračovaly ještě několik dní po oznámení o osvobození města. Krátce poté se na internetu objevilo video, na kterém iráčtí vojáci bijí neozbrojené zajatce a jednoho shazují ze skály.

"Vzhledem k rozsáhlému zneužívání pravomocí ze strany irácké armády a neodpovědnosti irácké vlády, by se Spojené státy měly vážně zamyslet nad svou spoluprácí s iráckými vojáky," řekla ředitelka HRW pro Blízký východ Sarah Leah Whitsonová.

Zahraniční pozorovatelé, které Reuters cituje, uvedli, že příslušníci 16. divize irácké armády do uličky v Mosulu vyvedli čtyři nahé muže, které pak zastřelili. Považovali je za členy IS. Mrtvá nahá těla mužů prý ležela i na několika dalších místech, v jednom případě měla oběť svázané ruce a nohy.

"Spojené státy by měly zjistit, proč se divize, která má naši podporu a výcvik, dopustila takto hrůzných válečných zločinů," řekla Whitsonová. "Peníze amerických daňových poplatníků by měly zabránit zneužívání, nikoliv ho umožnit," dodala.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je středa 23. května 2018

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď