Holandské volby přinesly i jiné zprávy než jen propad Wilderse

foto Parlamentní volby v Nizozemsku - předpokládané rozdělení mandátů

Haag/Brusel - Základní zprávou středečních nizozemských voleb je bezpochyby výrazně nižší než očekávaný výsledek Strany pro svobodu (PVV) Gerta Wilderse s její tvrdou rétorikou proti islámu a Evropské unii. Kromě toho ale volby přinesly několik dalších důležitých faktů. Například, pokud jde o nárůst počtu mandátů, zaznamenala s přírůstkem ze čtyř na 14 největší úspěch Zelená levice (GL), vedená teprve třicetiletým Jesse Klaverem, někdy srovnávaným s kanadským premiérem Justinem Trudeauem.

Wilders a jeho PVV skončili druzí za dosud vládní Lidovou stranou pro svobodu a demokracii (VVD) premiéra Marka Rutteho. Rozdíl mezi VVD s 33 mandáty a PVV s 20 je však výrazně vyšší, než se čekalo.

Důvodů Wildersova zklamání je nejspíš několik a jedním z nich může být Rutteho pragmatické rozhodnutí posunout se k některým tradičním soupeřovým tématům. Premiér například migrantům před volbami vzkázal, že pokud se jim v zemi nelíbí a nehodlají se chovat "normálně", mají odejít. A vláda minulý týden tvrdě postupovala vůči tureckým ministrům, kteří chtěli oslovit tureckou komunitu v zemi.

Pár dní před volbami tak nizozemští policisté jako nežádoucí osobu před televizními kamerami eskortovali ze země ženu v muslimském šátku, tedy tureckou ministryni pro záležitosti rodiny. A vládní politici nešetřili ostrými slovy na adresu stále více autoritářsky se chovajícího tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Jeho následná urážlivá slova na adresu Haagu Holanďané slyšeli také.

Jak ale v rozhovoru s ČTK připomněl politolog Bernard Steunenberg z univerzity v Leidenu, na menším úspěchu PVV ve volbách mohla mít podíl také vysoká volební účast, která procentuálně zmenšila význam její pevné voličské základny. Důkazem mohou být nejen Klaverovi zelení, ale i úspěch liberální D66, která si polepšila o sedm mandátů a pro mnohé překvapivě skončila spolu s křesťansko-demokratickou CDA na třetím místě.

Předvolební průzkumy totiž ukazovaly, že mnoho nizozemských voličů bylo ještě poměrně krátce před samotnými volbami rozhodnuto jít hlasovat, ale nevědělo, pro koho přesně se rozhodnou. Nakonec si zřejmě vybrali buď stávajícího předsedu vlády či menší liberální a středolevá uskupení.

Wildersova PVV posílila z 15 mandátů v roce 2012 na nynějších 20 a je druhou největší politickou silou v zemi. Označovat ji za poraženou je tedy možné je z toho úhlu pohledu, že její soupeři mají reálnou šanci sestavit vládu bez Wildersovy účasti. Jisté nicméně je, že s Wildersovými názory na migraci, islám a Evropskou unii se nemálo Holanďanů ztotožňuje.

Zemi nyní čekají týdny, ne-li měsíce vyjednávání o budoucí koalici. Při pohledu na volební výsledky se jako pravděpodobná jeví kombinace Rutteho VVD se středovými D66 a CDA a některou z levicových stran, tedy zelenými či dosud vládní Stranou práce (PvdA), případně s oběma.

Ostatně PvdA je jasným poraženým, přišla o 29 mandátů. Otazník nyní tak visí například nad další politickou budoucností ministra financí Jeroena Dijsselbloema, který je také šéfem schůzek euroskupiny, tedy ministrů financí zemí platících společnou evropskou měnou.

Předpokládané pokračování nizozemského premiéra evropští politici uvítali s ulehčením. Rutte je sice vůči Evropské unii v její stávající podobě v mnohém skeptický a mluví o potřebě reformy fungování bloku, nepředstavuje ale radikálně antievropský proud reprezentovaný Wildersem a jemu podobnými politiky.

"Holandsko dobře vykročilo do série voleb 2017," napsal například na twitteru český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. Evropu totiž letos čekají klíčové prezidentské volby ve Francii a v září parlamentní volby v Německu. Rutte sám nizozemské hlasování označoval za letošní volební čtvrtfinále. Případný úspěch "holandského Trumpa" Wilderse byl chápán jako povzbuzení pro podobně orientované politiky, například Marine Le Penovou, jednu z favoritek klání o Elysejský palác.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je pátek 15. prosince 2017

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď