Hofer a Van der Bellen se v rakouské kampani přeli o EU i migraci

foto Ilustrační foto - Novým rakouským prezidentem bude kandidát Zelených Alexander Van der Bellen (vlevo). Díky korespondenčním hlasům těsně porazil kandidáta Svobodných Norberta Hofera (vpravo).

Vídeň - Mezi hlavní témata končící kampaně před rakouskými prezidentskými volbami patřil vztah kandidátů k Evropské unii a jejich názor na řešení migrační krize. Zatímco nezávislý kandidát podporovaný stranou Zelených Alexander Van der Bellen musel obhajovat svůj vstřícný přístup k uprchlíkům, kandidát pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbert Hofer vysvětloval hlavně to, zda je, či není pro öxit, tedy rakouskou obdobu plánovaného odchodu Británie z EU, řekli ČTK v rozhovoru tři rakouští politologové.

Vztah k EU se tématem prezidentské kampaně stal především v souvislosti s červnovým britským referendem o členství země v evropském bloku. Ani jeden z rakouských prezidentských kandidátů přitom vystoupení své země z EU nepožaduje. "Problém je ale v tom, že si Hofer s tématem možného odchodu z EU pohrával," řekl v rozhovoru s ČTK politolog vídeňské univerzity Martin Dolezal. Kandidát pravicově populistické strany tak podle něj chtěl mobilizovat voliče, kteří se k evropské integraci staví negativně.

Oficiální politikou FPÖ, které je Hofer místopředsedou, je přitom požadavek reformy unie. FPÖ se tak svým postojem k EU výrazně liší od stran, s nimiž uzavřela spojenectví, například od francouzské Národní fronty (FN), upozornil Dolezal. "Ve skutečnosti ale nemají žádné konkrétní plány," dodal.

Podle politologa Thomase Meyera by Hofer o takzvaný öxit usiloval podle svých prohlášení jen v případě, že by se členem unie stalo Turecko.

Hofer a jeho FPÖ nejsou pro vystoupení Rakouska z EU, požadují ale po vzoru Británie vypsání referenda o této otázce, upozornil v rozhovoru další politolog vídeňské univerzity Markus Wagner. Sám Hofer však v minulosti prohlásil, že by v takovém hlasování podpořil setrvání v evropském bloku. FPÖ v tomto ohledu není příliš konzistentní, občas unii kritizuje, občas zdůrazňuje výhody členství Rakouska v ní, prohlásil Wagner. Před časem Hofer například podpořil myšlenku společné evropské armády.

Téma Evropské unie se podle něj snaží v kampani využívat především Alexander Van der Bellen. "Pokouší se tím Hofera zatlačit do kouta," uvedl. Většina Rakušanů totiž podle aktuálních průzkumů členství své země v unii schvaluje. Proti se staví jen asi čtvrtina dotázaných.

Hofer se naopak v debatách snažil Van der Bellena připravit o podporu poukazem na jeho vstřícný postoj k migraci. Právě v této otázce podporuje naopak v současnosti většina obyvatel Rakouska odmítavou politiku, kterou prosazuje FPÖ.

Téma migrace bylo podle Dolezala velmi silné v kampani před dubnovým prvním kolem prezidentských voleb a před květnovým druhým kolem, které ale později zrušil ústavní soud. S tím, jak se v Rakousku uklidnila situace po uzavření takzvané balkánské stezky a sjednání dohody EU s Tureckem, ztratilo téma migrace na brizanci i v předvolebním boji, uvedl.

Stejné to podle něj bylo i s dohodou o volném obchodu mezi EU a Spojenými státy (TTIP), k níž se oba kandidáti stavěli poměrně kriticky. Na jaře ještě byla jedním z hlavních témat kampaně. "V současnosti to ale jako téma nehraje prakticky žádnou roli, protože TTIP je de facto po smrti," dodal Dolezal.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

11°C

Dnes je středa 22. listopadu 2017

Očekáváme v 19:00 7°C

Celá předpověď