Goncourtovu cenu dostala Slimaniová za román o dětských vraždách

foto Francouzsko-marocká novinářka a spisovatelka Leila Slimaniová.

Paříž - Hlavní francouzské literární ocenění, prestižní Goncourtovu cenu, dnes akademici udělili francouzsko-marocké novinářce a spisovatelce Leile Slimaniové za román Chanson douce (Tichá píseň). Tématem druhého románu pětatřicetileté autorky je vražda dvou dětí jejich chůvou. Kniha je také nelítostným svědectvím o dominanci a společenských předsudcích, uvedla agentura AFP.

Francouzsko-marocká novinářka a spisovatelka Leila Slimaniová. Slimaniová je podle ní teprve čtvrtou ženou za posledních 20 let, která Goncourtovu cenu získala.

Slimaniová, jejíž dílo vydané nakladatelstvím Gallimard se velmi dobře prodává, byla od začátku favoritkou, napsal francouzský deník Le Figaro.

Román vypráví o matce dvou malých dětí, která se rozhodla vrátit do zaměstnání a po velmi přísném výběrovém řízení zaměstnala chůvu. Žena jménem Louise si rychle získala náklonnost dětí a postupně začala mít v domácnosti hlavní slovo.

"Past vzájemné závislosti postupně sklapovala, až do závěrečného dramatu," uvádí Gallimard v anotaci a vyzdvihuje "suchý a pronikavý styl" Slimaniové, který vyvolává napětí od první stránky.

Porota rozhodovala mezi čtyřmi finalisty. Goncourtova cena se uděluje od roku 1903 a nese jméno dvou spisovatelů konce 19. století, bratrů Edmonda a Julese Goncourtových.

Francouzská spisovatelka a dramatička Yasmina Rezaová. Oznámena byla dnes také tradiční Renaudotova cena, kterou obdržela spisovatelka a dramatička Yasmina Rezaová za knihu Babylone o muži, jenž po nedorozumění uškrtil svou ženu. Hry Rezaové se hrály i Česku. V říjnu 2008 se článkem v Le Monde zastala spisovatele Milana Kundery po jeho nařčení z udavačství.

Laureáti Goncourtovy ceny dostávají jen symbolických deset eur (270 Kč) a držitelé Renaudotovy ceny žádné peníze, ale tradičně se výrazně zvýší prodej oceněných děl. Autoři tak i finančně nepřijdou zpravidla zkrátka. Cena se uděluje spisovatelům jen jednou za život.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

13°C

Dnes je úterý 24. října 2017

Očekáváme v 7:00 9°C

Celá předpověď