Gauck vyzval přistěhovalce k většímu zapojení do společnosti

foto Vánoční projev německého prezidenta Joachima Gaucka.

Offenbach (Německo) - K výraznějšímu zapojení do většinové společnosti dnes přistěhovalce vyzval německý prezident Joachim Gauck. Současně řekl, že migranti často čelí přetrvávající diskriminaci. Učinil tak na návštěvě západoněmeckého Offenbachu, který je městem s nejvyšším podílem cizinců.

"Stále se příliš málo imigrantů angažuje v politických stranách, sportovních klubech, rodičovských sdruženích či v obecních a městských radách," řekl Gauck podle agentury DPA. "Život mnoha, příliš mnoha přistěhovalců se odehrává stranou života majoritní společnosti a bez vlivu na politický život," dodal.

Ne všechny imigrantské komunity věnují náležitou pozornost vzdělání, připustila dosluhující hlava státu. Hlavní dělící linie v Německu prý ale nevede mezi domácími a lidmi se zahraničním původem. "Rozhodující dělící linie vede mezi demokraty a nedemokraty, mezi těmi, kteří chtějí a budou bránit otevřenou demokratickou společnost, a těmi, kteří využívají svobodu projevu jen k tomu, aby zasévali svár, nenávist a násilí," prohlásil Gauck, který v Offenbachu o soužití diskutoval se studenty. Cizinci tvoří 60 až 70 procent občanů Offenbachu, který má více než 120.000 obyvatel.

Celkem žilo ke konci roku 2015 v Německu zhruba 82,2 milionu obyvatel, z toho 8,7 milionu s cizím státním občanstvím, oznámil letos v srpnu německý statistický úřad. Jen loni přišlo do země takřka 1,1 milionu žadatelů o azyl. V Německu dlouhodobě žije zhruba 2,8 milionu lidí s tureckými kořeny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď