Francouzský soud neuznal jméno s vlnovkou nad písmenem "n"

foto Francie - vlajka - ilustrační foto.

Brest (Francie) - Soud v západní Francii ve středu odmítl uznat letos narozenému dítěti jméno Fañch s odůvodněním, že vlnovka nad písmenem "n" se neslučuje s francouzským jazykem. Diakritické znaménko užívané například ve španělštině přitom patří i do bretonštiny, keltského jazyka, kterým se dorozumí asi půl milionu obyvatel francouzského poloostrova Bretaň.

"Zásada, podle níž jsou jména dítěte vybírána otcem a matkou, musí mít své hranice když jde o pravopis, jenž obsahuje diakritické znaménko, které francouzský jazyk nezná," zdůvodnil své rozhodnutí soud ve městě Quimper. Akceptování jména by údajně znamenalo porušení "vůle právního státu udržet jednotu země a rovnost bez rozdílu původu".

Chlapec, který se narodil v květnu, přitom vlnovku v křestním jménu má zapsanou už v rodném listu i v cestovním pasu. Otec dítěte oznámil, že hodlá proti rozsudku bojovat.

Agentura AFP v souvislosti se sporem uvedla, že stejné křestní jméno mají dva bretonští spisovatelé: Fañch Peru a Fañch Broudig.

Ve Francii platí od roku 1994 zvláštní zákon o ochraně francouzského jazyka, který má francouzštinu chránit před cizími vlivy, zejména před angličtinou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď