Útočník z Champs-Élysées prý slíbil věrnost vůdci IS

foto Vyšetřovatelé odváží tělo muže, který najel svým autem do policejní dodávky na pařížské třídě Champs-Élysées.

Paříž - Francouzská policie zatkla čtyři osoby blízké ozbrojenému muži, který se v pondělí pokusil o teroristický útok na pařížské třídě Champs-Élysées. Útočník, který při incidentu zahynul, byl identifikován jako 31letý francouzský občan Adam Dzaziri. Muž, který najel svým autem do policejní dodávky, nebyl dosud trestně stíhaný, ale od roku 2015 ho úřady vedly v evidenci osob se sklony k radikalismu. V jeho bytě se našly další střelné zbraně. S odvoláním na justiční zdroje o tom dnes informovala agentura AFP. Útočník zanechal závěť, ve které přísahal věrnost vůdci Islámského státu (IS) abú Bakrovi Bagdádímu. Oznámily to agentury AFP a Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.

Mezi zadrženými je Dzaziriho bývalá manželka, jeho bratr, švagrová a i otec, kteří žijí v oblasti asi 30 kilometrů jižně od Paříže. Podle médií Dzaziriho rodina sympatizuje s hnutím salafistů, tedy islámských fundamentalistů.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování byl pachatel v hledáčku tajných služeb. Jeho chování ale podle všeho nevyžadovalo například jeho preventivní zadržování, jak umožňuje již rok a půl trvající výjimečný stav.

Otázky ale vzbuzuje fakt, že Dzaziri měl od roku 2012 zbrojní průkaz na sportovní zbraně, jehož platnost si letos v únoru, kdy už byl sledován, prodloužil o dalších pět let. V bytě pachatele se našly další střelné zbraně. Celkově jich vlastnil devět, z toho tři vyžadujících úřední povolení.

"Nikoho nemůže uspokojit, že někdo, kdo byl nahlášen (do evidence), mohl dál mít povolení (mít zbraň)," reagoval dnes premiér Édouard Philippe. Vláda se chystá posílit pravomoci bezpečnostních složek v boji proti terorismu, aniž by bylo nutné neustále prodlužovat výjimečný stav, který byl vyhlášen po předloňském masakru v Paříži. Například se má zlepšit koordinace policie s tajnými službami, třeba ohledně přímého přístupu do evidence nebezpečných osob při zvažování, zda mohou žadatelé dostat zbrojní průkaz.

Během incidentu měl pachatel jednu pistoli přímo u sebe, druhou v autě, kde se našla také automatická puška s množstvím nábojů, dvě plynové bomby, přenosný počítač a dva mobilní telefony.

Incident se stal pouhé dva týdny poté, co jiný zradikalizovaný muslim napadl kladivem policistu před pařížským chrámem Notre-Dame. Na Champs-Élysées v dubnu, těsně před prezidentskými volbami, další islámský radikál zastřelil příslušníka policie.

Oproti teroristickým útokům z minulosti, či v současnosti v Británii, spojuje pachatele z poslední doby ve Francii to, že se jedná o jedince, kteří si nevybírají za snadnější cíl bezbranné civilisty, ale výhradně uniformované policisty nebo vojáky, jako symboly moci francouzského státu. Podle médií mají společné i to, že se incidenty odehrávají u turisticky frekventovaných míst, většinou známých památek.

Útočník z Champs-Élysées prý slíbil věrnost vůdci IS

Útočník zanechal závěť, ve které přísahal věrnost vůdci Islámského státu (IS) abú Bakrovi Bagdádímu. Oznámily to agentury AFP a Reuters s odvoláním na nejmenovaný zdroj blízký vyšetřování.

V závěti, předané švagrovi, útočník vyjadřoval podporu teroristickému uskupení IS, ovládajícímu část Sýrie a Iráku. Svěřil se také, že hrál "dvojí hru", když si jako sportovní střelec pořídil arzenál zbraní, ale pomýšlel na spáchání teroristického útoku.

Podle dosavadních výsledků vyšetřování byl pachatel v hledáčku tajných služeb od roku 2015. Jeho chování ale podle všeho nevyžadovalo například jeho preventivní zadržování, jak umožňuje již půldruhého roku trvající výjimečný stav.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

21°C

Dnes je neděle 20. května 2018

Očekáváme v 19:00 21°C

Celá předpověď