Francie: Prezidentští kandidáti opakovali v televizi své postoje

foto Marine Le Penová v televizní debatě kandidátů na francouzského prezidenta.

Paříž - Kandidáti na francouzského prezidenta v posledním vystoupení v přímém přenosu veřejnoprávní televize France 2 před nedělním prvním kolem voleb vesměs zopakovali svá známá stanoviska. Centrista Emmanuel Macron, které vede předvolební preference, slíbil urychlení výstavby nových bytů, aby zabránil růstu cen nemovitostí a nájmů, které způsobují bytovou krizi. Levicový radikál Jean-Luc Mélenchon hovořil o potřebě obnovy rovnostárštější společnosti, nacionalistka Marine Le Penová o nutnosti opuštění eura a tvrdšího boje proti terorismu. Kandidáti se vyslovili i k večernímu útoku v Paříži.

Všech 11 politiků dostalo nejprve příležitost se vyjadřovat od 20:00 SEČ po čtvrt hodině samostatně a poté přišlo na řadu společné vystoupení na pódiu u řečnických pultů.

První vystoupil na základě losu Mélenchon, kterého předvolební preference řadí na třetí místo a který opět kladl důraz na zavedení většího finančního rovnostářství v zemi. Dosáhnout toho chce zavedením 14 příjmových kategorií, z nichž ta nejvyšší nad 35.000 eur měsíčně by platila 90procentní daň. Zdůvodnil to potřebou snížení daňové zátěže vůči středním vrstvám. Slíbil také zaručené zaměstnání pro ty, kteří chtějí pracovat, a to rozšířením zejména veřejně prospěšných prací, jejichž náklady na financování by nesl stát.

Le Penová, která je nyní v preferencích druhá, zopakovala potřebu návratu k národní měně, protože jinak je razantní domácí ekonomická politika s prorůstovými a proinvestičními opatřeními nemožná. Jiná cesta, kterou odmítá, je snižování sociálních dávek. Zároveň odmítla, že by razantně zdražil dovoz, včetně ropy, podle ní by frank oslabil jen v řádu několika procent.

Proti Evropské unii zaútočila ještě jednou v souvislosti s uzavřením migrační dohody s Tureckem, která výměnou za miliardy eur zastavila příliv migrantů a uprchlíků do Evropy. Le Penová obvinila německou kancléřku Angelu Merkelovou, že vše dojednala s Ankarou bez opravdové konzultace s ostatními členy EU, které tak vystavila tureckému "vydírání". Hovořila přitom o dalším příkladu národního ponížení Francie.

Le Penová zopakovala také potřebu uzavření a kontroly hranic. Zdůraznila rovněž potřebu zostření boje proti teroru zejména pomocí důkladnějšího vyhošťování imigrantů či naturalizovaných Francouzů s plným trestním rejstříkem. I ona uvedla, že hodlá v závažnějších krocích využívat referenda, protože vše hodlá dělat ve "jménu lidu".

Macron potvrdil svůj záměr zrušit většinu daní z nemovitostí, aby ulehčil vlastnictví v bytové oblasti. Kladl důraz na potřebu na investice do školství, snížení počtu žáků ve třídách, aby zlepšil podmínky jejich vzdělávání. Zkritizoval současné poměry s "pokrytectvím rovnostářství", kde se podle něho kvalita výuky prudce propadá. Zdůraznil také potřebu investic do celoživotního vzdělávání.

V zahraniční politice se postavil na stranu Západu ohledně postoje k syrskému režimu prezidenta Bašára Asada, kterého je podle něho zapotřebí zbavit všech chemických zbraní. Vyslovil se pro bezpodmínečnou likvidaci Islámského státu a zajištění fungujícího státu, tedy zabránění situace, která vznikla po pádu diktátorských režimu například v Iráku nebo v Libyi.

Pravicový konzervativec François Fillon, který se o třetí místo v preferencích dělí s Mélenchonem, řekl, že je pro rozhodný boj proti zahraničnímu i domácímu islamismu. Vyslovil se pro zákaz salafismu, jakožto konzervativního islamismu zpochybňujícího základy francouzské republiky. V otázce Sýrie se vyslovil pro konstruktivní spolupráci s Ruskem, bez jehož souhlasu nejde zbavit Sýrii Asadova režimu.

Zdůraznil potřebu reformy státního byrokratického systému a varoval, že státní úředníci budou muset pracovat více a lépe při menším počtu, pokud chtějí vydělávat více a mít jistotu zaměstnání. Řekl také, že lituje, že se mu v době, kdy byl premiérem se mu nepodařilo zlepšit situaci ve Francii zejména v oblasti nezaměnanosti a slíbil, že učiní, co je v jeho silách, pokud se mu podaří být prezidentem.

Kandidáti se vyslovovali také k večernímu útoku v Paříži - vesměs především vyslovovali účast příbuzným mrtvého policisty a jeho zraněných kolegů. Mélenchon zdůraznil, že demokracie ve Francii se nenechá násilím zastrašit. Fillon řekl, že je potřeba světové mobilizace a neslitovný boj proti islamismu.

Macron a Le Penová jsou nadále favority francouzských voleb

Kandidátka krajní pravice Marine Le Penová a centrista Emmanuel Macron jsou podle aktuálního průzkumu společnosti Harris Interactive nadále favority nedělního prvního kola francouzských prezidentských voleb. Macron by přitom svou soupeřku v předpokládaném druhém kole podle výsledků průzkumu porazil, a stal se tak novým prezidentem klíčové země Evropské unie.

Vyhlídky jednotlivých prezidentských kandidátů se před víkendovým hlasováním příliš nemění. Macronovi průzkum slibuje v prvním kole zisk 25 procent hlasů, což je o procento více než v předchozím průzkumu, Le Penová zůstává na 22 procentech.

Za vůdkyní krajně pravicové Národní fronty (FN) ovšem příliš nezaostávají kandidát tradiční konzervativní pravice expremiér François Fillon a kandidát krajní levice Jean-Luc Mélenchon, kteří mohou nyní shodně počítat s 19 procenty hlasů.

Pokud by do druhého kola voleb skutečně postoupil 39letý exministr hospodářství, má velkou šanci porazit kteréhokoli protikandidáta. V případě, že proti Macronovi v rozhodujícím hlasování bude 7. května stát Le Penová, měl by podle průzkumu dostat 66 procent hlasů. Proti Fillonovi by se měl prosadit 68 procenty hlasů a proti Mélenchonovi 60 procenty.

Fillon by případně Le Penovou ve druhém kole porazil v poměru 58 ku 42 hlasů a Mélenchon 60 ku 40. Pokud by do druhého kola zcela nečekaně postoupili Mélenchon a Fillon, měl by krajně levicový kandidát nad expremiérem 58procentní převahu, vyplývá z průzkumu.

Všech jedenáct kandidátů dnes absolvuje rozhovory v rámci předvolebního pořadu televize France 2, který začíná ve 20:00. Po první podobné debatě z počátku měsíce přitom prudce vzrostly preference především 65letému antiglobalistovi Mélenchonovi, který chce zemi vyvázat z EU, NATO a mezinárodních obchodních smluv.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

8°C

Dnes je neděle 25. března 2018

Očekáváme v 4:00 -2°C

Celá předpověď