Fotograf Thoma byl oceněn japonským řádem Vycházejícího slunce

foto Český fotograf a publicista Zdeněk Thoma převzal 16. června v Praze od japonského velvyslance v ČR Kaoru Šimazakiho (vpravo) řád Vycházejícího slunce za dlouholetou propagaci japonské kultury.

Praha - Český fotograf a publicista Zdeněk Thoma dnes převzal řád Vycházejícího slunce za dlouholetou propagaci japonské kultury. Ocenění mu předal japonský velvyslanec v Česku Kaoru Šimazaki. Velvyslanec uvedl, že Thomova práce pomohla k podnícení zájmu o japonskou kulturu v Československu a České republice.

Thoma se ve své tvorbě soustředí na Japonsko i další asijské země více než čtyřicet let. Do Japonska poprvé přijel v roce 1970, když společně s přáteli projížděli autostopem napříč Asií. Dálnému východu se věnoval v řadě cestopisných článků a reportáží v časopisech i samostatných publikacích. O svých cestách často přednášel a vystavoval v muzeích a galeriích své soubory fotografií.

Velvyslanec Šimazaki při předání vyznamenání připomněl, že v Československu nebylo mnoho šancí seznámit se s japonskou kulturou. Thomovy publikace podle něj přispěly k tomu, že obyvatelé Československa se o ni začali více zajímat. "Myslím, že k základům dobrých vztahů Japonska a Česka výrazně přispěl i pan Thoma," uvedl Šimazaki.

Český fotograf a publicista Zdeněk Thoma převzal 16. června v Praze řád Vycházejícího slunce za dlouholetou propagaci japonské kultury. Ocenění mu předal japonský velvyslanec v České republice Kaoru Šimazaki (uprostřed). V sedmdesátých letech Thoma v Japonsku pracoval jako fotograf pro několik různých médií. Fotografoval sport, ale i společenská témata. Pozornost vzbudila například reportáž v časopise Mladý svět z roku 1974, v níž zachytil vážné zdravotní problémy japonských rybářů způsobených konzumací masa ryb, které se otrávily zplodinami z místní továrny.

V dalších fotografických cyklech se Thoma soustředil na japonské tradice a přírodu. Velkým tématem jeho tvorby jsou japonské zahrady nebo čajová kultura. Společně s manželkou Soňou a synem Michalem připravili řadu cestopisných publikací z putován po asijských zemích. Japonsku se věnuje šest z nich, například Příběh čaje, Japonská mozaika nebo Podivuhodný svět bonsají.

Řád Vycházejícího slunce uděluje Japonsko od roku 1875. Má několik kategorií. Mezi českými držiteli ocenění jsou například japanoložka Věnceslava Hrdličková nebo olympijská medailistka Věra Čáslavská.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je čtvrtek 24. května 2018

Očekáváme v 17:00 23°C

Celá předpověď