Filmaři dokončují v Olomouckém kraji film o Jeronýmovi Pražském

foto Herec Ondřej Vetchý (uprostřed) v hlavní roli filmu Jeroným Pražský - Poslední útěk 4. října při natáčení ve Zdíkově paláci v Olomouci. Film v režii Lubomíra Hlavsy je volným pokračováním snímku Jan Hus - Cesta bez návratu, který režisér Hlavsa natočil před dvěma lety.

Olomouc - V Sorbonnskou univerzitu se dnes dopoledne proměnily prostory Zdíkova paláce v Olomouci. Památka tvoří kulisy pro natáčení filmu Jeroným Pražský - Poslední útěk v režii Lubomíra Hlavsy. Hlavní roli českého filozofa a teologa, který byl upálen roku 1416 v Kostnici, ztvárnil Ondřej Vetchý. V Rajském dvoře paláce jej dnes čekala scéna s žalobcem Jeanem Gersonem v podání Aloise Švehlíka. Filmaři v Olomouckém kraji a okolí natáčeli také na Helfštýně, Sovinci či v šumperském klášterním kostele. Poslední klapka by měla padnout v sobotu.

Film o Jeronýmovi Pražském je volným pokračováním snímku Jan Hus - Cesta bez návratu, který režisér Hlavsa natočil před dvěma lety. Natáčení snímku předcházelo studium jeho života, sám režisér přiznává, že jej osoba tohoto filozofa a teologa fascinuje. "Nebyl to kněz, byl to chlap z masa a kostí. Uměl se radovat ze života, ale nad tím vším byla jeho obrovská víra," řekl dnes ČTK Hlavsa. Cílem snímku podle něj bylo nejen ho představit divákům, ale zároveň poukázat na morální hodnoty, které stále přetrvávají.

Snímek zachycuje poslední úsek jeho života, kdy se Jeroným Pražský vydává v dubnu 1415 do Kostnice, aby podpořil Jana Husa. Vzápětí odtud prchá do Čech, ale na konci dubna je zatčen v Hiršavě nedaleko českých hranic a v květnu pak v okovech přivezen do Kostnice. Děj filmu režisér okořenil fiktivním příběhem, kdy se v Hiršavě hlavní hrdina zamiluje do Anny Bauerové v podání Jitky Čvančarové.

Režisér Lubomír Hlavsa (vpravo) 4. října při natáčení filmu Jeroným Pražský - Poslední útěk ve Zdíkově paláci v Olomouci. Film je volným pokračováním snímku Jan Hus - Cesta bez návratu, který režisér Hlavsa natočil před dvěma lety. Hlavní roli Jeronýma Pražského hraje Ondřej Vetchý. Film kromě hrdinových vzpomínek zachycuje také stěžejní období jeho života, kdy se nejprve zříká Viklefova a Husova učení, aby se v obnoveném procesu v únoru 1416 učení znovu zastal. Nakonec byl 30. května 1416 upálen na stejném místě jako Hus. Právě tyto lidské vlastnosti byly pro režiséra rozhodující, proč se do filmování pustil. "To, že učení odvolal, rozhodlo o tom, že budu Jeronýma dělat. Zradil Husa, své učení i Viklefa jen proto, že mu kardinál Zabarella slíbil svobodu. Uvědomil jsem si, co bych dělal na jeho místě, pravděpodobně bych odvolal také. Bolest přinutí člověka dělat věci, které by nechtěl dělat. Také bych asi zradil, ale také bych nevydržel dlouho. Našel jsem v tom obrovské souznění," dodal režisér.

Ondřej Vetchý kvůli roli změnil image a nechal si narůst plnovous. Podle režiséra postavu Jeronýma ztvárnil dokonale, je mu prý v mnohém podobný. "Je to také buřič, jde po spravedlnosti jako ohař, mají velmi společnou povahu. Celou dobu, co to natáčíme, to hluboce prožívá. Je to pro mě fascinující," řekl režisér. Ve snímku se objeví i Pavel Rímský jako kardinál Zabarella, Petr Kostka, který ztvárňuje hiršavského faráře Gregora, Štěpán Benoni jako Petr z Mladoňovic či Vladimír Javorský, který stejně jako v předchozím Hlavsově filmu ztvárňuje Jana Husa.

Snímek začali filmaři natáčet v polovině července, nyní dokončují poslední scény. Z biskupského paláce Jindřicha Zdíka se dnes přesunuli do šumperského klášterního kostela, který své kulisy poskytl pro samotný koncil. Natáčelo se také v Praze - Řeporyjích, Kutné Hoře a v tvrzi Malešov. Snímek by mohl mít předpremiéru v kině v únoru příštího roku, v květnu by se měl objevit na televizních obrazovkách.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď