Extremismus v SR podle studie podpořilo selhání zavedených stran

foto Parlamentní volby 6. března na Slovensku. Předseda krajně pravicové Lidové strany Naše Slovensko Marian Kotleba (uprostřed) hovoří s novináři při odchodu z televizní debaty v TV Markíza.

Bratislava - Úspěch pravicového extremismu na Slovensku do velké míry spočívá v tom, že standardní politické strany a instituce neplní své očekávané úlohy, upozornili dnes autoři studie zaměřené na analýzu extremismu a nacionalismu.

Krajní pravice na Slovensku nečekaně uspěla v březnových parlamentních volbách, když strana LSNS předsedy Banskobystrického kraje Mariana Kotleby získala osm procent hlasů a ve 150členné sněmovně obsadila 14 křesel. LSNS například prosazuje vystoupení země z EU a NATO a ve svém programu kromě jiného slíbila nastolení "pořádku s parazity v osadách" a ochranu lidí před "cikánským terorem".

"Tato nesystémová politická alternativa byla pro lidi přitažlivá. V nabídce tradičních stran se nenašli," řekla socioložka Oľga Gyárfášová, podle které LSNS volila zhruba pětina voličů, kteří hlasovali poprvé. Dodala, že podpora LSNS se nadále pohybuje kolem úrovně jejího volebního zisku.

Podle spoluautora studie Grigorije Mesežnikova příkladem radikalizace politických stran na Slovensku byla uprchlická krize. Proti přerozdělování běženců na základě povinných kvót dlouhodobě vystupuje nejen premiér Robert Fico, ale také představitelé opozičních stran.

Gyárfášová upozornila, že Slováci před politickými svobodami upřednostňují sociální jistoty. "V dilematu, zda chceme více jistot možná i za cenu omezení politických svobod, jsou trendy takové, že mnozí by svobodu vyměnili za více jistot i za cenu, že by se projevily prvky autoritářského chování," řekla.

Autoři analýzy uvedli, že LSNS je slabá na to, aby změnila charakter politického režimu, protože je ve sněmovně izolovaná a její koaliční potenciál je nulový. "Virus extremismu je ovšem nebezpečný svým rozkladným působením na společenskou atmosféru. Přítomnost LSNS v parlamentu je jednou z největších výzev pro liberální demokracii, euroatlantické ukotvení a občanskou koexistenci na Slovensku," napsali autoři ve studii.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď