Exšéf FBI Mueller vyšetří ruský vliv na volební kampaň v USA

foto Bývalý ředitel FBI Robert Mueller (na snímku z 19. června 2013).

Washington - Americké ministerstvo spravedlnosti pověřilo bývalého ředitele Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Roberta Muellera, aby vedl zvláštní vyšetřování možné spolupráce mezi Ruskem a zástupci předvolební kampaně nynějšího amerického prezidenta Donalda Trumpa s cílem ovlivnit loňské prezidentské volby. Podle Trumpa by mohl Mueller případ velmi rychle uzavřít a prokázat, že k žádné takové spolupráci nedošlo. Politici i komentátoři se vesměs shodují, že Muellerovo jmenování pomůže vyjasnit chaotickou kauzu poznamenanou řadou úniků nepotvrzených informací do médií. Agentura Reuters dnes napsala, že členové Trumpova týmu před volbami často komunikovali s ruskou stranou.

Ustavení nezávislého vyšetřovatele je největším politickým honem v amerických dějinách, napsal na twitteru Trump, který ale předtím šetření uvítal s tím, že žádné zákulisní vyjednávání s Moskvou neodhalí.

"Je to vůbec největší hon na politika v americké historii!" napsal Trump. "Žádný zvláštní vyšetřovatel přitom nebyl jmenován, když se kampaň (demokratické kandidátky Hillary) Clintonové a administrativa (Baracka) Obamy dopustila tolika nelegálních činů," dodal.

Trump přitom nejdříve pověření Muellera uvítal a uvedl, že by mohl případ velmi rychle uzavřít a prokázat, že k žádné takové spolupráci nedošlo. "Zevrubné vyšetřování potvrdí to, co my již víme, a to, že nebyla žádná zákulisní spolupráce mezi mou kampaní a jakýmkoli zahraničním subjektem," uvedl ve svém prohlášení Trump.

Podle agentur AP a Reuters byl Mueller vybrán jako nezávislý vyšetřovatel uprostřed rostoucího tlaku opozičních demokratů, aby se prověřením celého případu ujal někdo mimo rezort spravedlnosti v naději na objektivnější vyšetření záležitosti. Dvaasedmdesátiletý právník a veterán z vietnamské války Mueller, který vedl FBI 12 let za prezidentů George Bushe mladšího a Baracka Obamy, oznámil, že jmenování přijímá a slíbil úkol splnit co nejlépe dle svých schopností.

Trump minulý týden nečekaně odvolal dosavadního šéfa FBI a Muellerova nástupce Jamese Comeyho, což zdůvodnil tím, že v nyní již bývalého ředitele FBI ztratil důvěru a že ho chtěl zbavit funkce již delší dobu. V médiích se však objevily spekulace o tom, že Comeyho odchod by mohl souviset s vyšetřováním možných ruských zásahů do loňských prezidentských voleb v USA.

"Moje rozhodnutí neznamená, že došlo k zločinu nebo že je nutné trestní stíhání," oznámil ve středu náměstek ministra spravedlnosti Rod Rosenstein. Zároveň dodal, že považoval za nutné, aby americký lid měl úplnou důvěru ve výsledek vyšetřování.

Média informovala, že Trump chtěl po Comeym, aby zastavil vyšetřování bývalého bezpečnostního poradce Bílého domu Michaela Flynna, který odstoupil kvůli nejasným vazbám na Rusko. Možný ruský vliv na volby prošetřuje několik kongresových výborů, které si předvolaly Comeyho ke slyšením, na nichž chtějí řešit mimo jiné jeho konverzaci s Trumpem, během níž na něj prezident údajně kvůli Flynnovi tlačil.

Zatímco demokraté, kteří jmenování nezávislého vyšetřovatele požadovali už od odvolání Comeyho, přijali zprávu se zadostiučiněním, republikáni nebyli v jejím hodnocení jednotní. Někteří vyzdvihli Muellerovy kvality, další však vyjádřili obavy nad přílišnou nezávislostí takového vyšetřovatele, který by prý mohl zneužít svého postavení.

Mueller bude mít pravomoci obdobné federálnímu prokurátorovi, bude tedy moci předvolávat svědky či mít přístup ke všem podstatným dokumentům. Vyslechnout může i samotného Trumpa případně požádat o jeho daňové záznamy, které prezident dlouhodobě odmítá zveřejnit.

"Bude mít obrovskou moc. Muellerova pověst je úctyhodná a bezúhonná," řekla analytička televize CNN Susan Hennesseyová.

I další američtí komentátoři se vesměs shodují, že Muellerovo jmenování může přispět nejen k objasnění kauzy plnící takřka denně první stránky médií, ale i k uklidnění politicky výbušné situace, kdy demokraté i někteří republikáni kvůli údajné snaze o zametání stop zpochybňují Trumpa v roli hlavy státu. Analytici také upozorňují, že pokud dospěje vyšetřovatel k závěru, že Trump s Rusy nespolupracoval, nebudou to moci demokraté zpochybňovat.

V pozici nezávislého vyšetřovatele působil koncem 90. let například Kenneth Starr, který vedl vyšetřování případu intimního vztahu bývalého prezidenta Billa Clintona se stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Clinton byl kvůli aféře málem sesazen. Demokraté si tehdy stěžovali, že Starr překračoval svoje pravomoci.

Reuters: Trumpovi lidé před volbami často komunikovali s Rusy

Členové týmu prezidenta Trumpa před loňskými volbami nejméně osmnáctkrát komunikovali s ruskými představiteli či lidmi napojenými na Kreml. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na současné i bývalé americké činitele. Dosud veřejně neznámé telefonické a e-mailové rozhovory mezi Trumpovými poradci a osobami spojenými s prezidentem Vladimirem Putinem v rámci šetření údajného ruského vlivu na americké volby zkoumá FBI.

Podle zdrojů Reuters se nejméně 18 rozhovorů odehrálo v době od loňského dubna do listopadových prezidentských voleb. Bílý dům se k žádosti o komentář nevyjádřil.

V šesti případech se jednalo o telefonáty mezi Trumpovými rádci včetně odvolaného hlavního bezpečnostního poradce Michaela Flynna a ruským velvyslancem Sergejem Kisljakem. Flynn v konverzacích pokračoval i po volbách, kdy se podle informací agentury snažil zajistit přímou komunikační linku mezi Trumpem a Putinem, která by obešla bezpečnostní pravidla považovaná Trumpovými lidmi za překážku pro tehdy zamýšlené zlepšení vzájemných vztahů.

Flynn krátce po nástupu do funkce Trumpova hlavního bezpečnostního poradce rezignoval, oficiálně kvůli tomu, že neinformoval vedení Bílého domu o své schůzce s Kisljakem.

Jedním z dalších lidí, s nimiž byl některý z Trumpových poradců v kontaktu, byl ukrajinský oligarcha blízký Putinovi Viktor Medvedčuk, který jakékoli konverzace s volebním týmem současného prezidenta odmítá.

Údajným vlivem Kremlu na volby v USA, které se podle amerických tajných služeb snažilo Rusko ovlivnit v Trumpův prospěch, se nyní zabývá FBI a výbory Kongresu. Poté, co prezident minulý týden odvolal šéfa FBI Jamese Comeyho, začali jeho oponenti mluvit o snaze ovlivnit vyšetřování bobtnající kauzy. Ministerstvo spravedlnosti ve středu jmenovalo do role nezávislého vyšetřovatele předchozího ředitele FBI Roberta Muellera.

 

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-1°C

Dnes je pondělí 19. března 2018

Očekáváme v 11:00 -4°C

Celá předpověď