Exportéři: Tempo růstu vývozu brzdí napjatý trh práce

foto Ilustrační foto - Montáž automobilu Škoda Roomster v závodě Škoda Auto ve Vrchlabí na Trutnovsku. Společnost dokončila přesun výroby modelu Roomster z Kvasin na Rychnovsku. Montáž Roomsterů zaplnila kapacity uvolněné po ukončení výroby modelu Octavia Tour loni v listopadu. Roomster se nyní v závodě vyrábí na tři směny.

Praha - Nedostatek zaměstnanců mnoha oborů a profesí brzdí výkon českých exportních firem. Jen od ledna do konce května byl kvůli tomu vývoz nižší o 3,6 procentního bodu, což odpovídá výpadku 50 miliard korun. Zatímco vývoz stoupl o 6,3 procenta meziročně, index exportu počítal s růstem vývozu o 9,9 procenta. Český průmysl tak nestíhá plnit požadavky zákazníků ze zahraničí. Vyplývá to z údajů Asociace exportérů ČR.

"V průmyslu se říká, že pět procent obyvatel nebude pracovat nikdy, čili pět procent považujeme za technickou nulu. Pokud máme nezaměstnanost čtyři procenta, tak máme z trhu vysáto o jedno procento víc (zaměstnanců) než se dá uplatnit na trhu práce," uvedl místopředseda asociace Otto Daněk.

Podíl nezaměstnaných osob v ČR v červenci dosáhl 4,1 procenta. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo 1,6 uchazeče, což je nejnižší číslo od poloviny roku 1996.

"Průmyslové regiony jsou vysáté. Nejnižší nezaměstnanost má Rychnov nad Kněžnou (1,4 procenta). Opravdu už není z čeho vybírat," dodal Daněk. Podle něj na českém trhu práce schází téměř 200.000 pracovníků.

Čeští exportéři i tak zvyšují objem vývozu. V prvním pololetí vyvezli proti stejnému období loňského roku zboží v hodnotě o přibližně 100 miliard korun vyšší. "Druhý půlrok navíc bude již poznamenán výrazněji posilující korunou a pokračujícím kritickým nedostatkem pracovních sil především ve výrobních oborech," dodal Daněk.

Podnikatelské svazy očekávají, že celkový export v letošním roce stoupne na nový rekord a překročí hranici čtyř bilionů korun v přeshraničním pojetí.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

24°C

Dnes je pátek 25. května 2018

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď