Evropský soud referendum zvrátit nemůže, tvrdí turecký ministr

foto Ilustrační foto - V Turecku lidé hlasovali v referendu o zásadních ústavních změnách.

Ankara - Turecký ministr spravedlnosti Bekir Bozdag dnes řekl, že Evropský soud pro lidská práva nemá pravomoc rozhodovat o vnitrotureckých odvoláních proti nedělnímu ústavnímu referendu. Na evropský soud se chce obrátit opozice, která výsledek hlasování považuje za zmanipulovaný. Prezident Recep Tayyip Erdogan dnes prohlásil, že zamítnutím žádosti opozice o zrušení výsledků referenda učinila ústřední volební komise definitivní konec za dalšími dohady.

Turci v referendu většinou 51 procent hlasů přijali návrh zásadních ústavních změn, které výrazně rozšíří prezidentské pravomoce. Opozice ale stejně jako pozorovatelé Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) označila referendum za protiprávní kvůli započítání hlasů v neoznačených obálkách.

Lidová republikánská strana (CHP), která je hlavní opoziční stranou v Turecku, ve středu oznámila, že využije všech právních možností ke zrušení výsledků referenda. Turecká volební komise totiž krátce předtím zamítla návrh zrušit výsledky hlasování, který podala CHP a dvě další opoziční strany. Vedení CHP následně uvedlo, že se proti tomuto rozhodnutí hodlá odvolat u tureckého ústavního soudu či u Evropského soudu pro lidská práva.

Bozdag řekl, že ústavní soud jakoukoli další snahu zpochybnit referendum zamítne a že tato záležitost nespadá do jurisdikce Evropského soudu pro lidská práva. Názor OBSE je podle něj zaujatý a neobjektivní.

Erdogan prohlásil, že odmítnutí žádosti o zrušení referenda ze strany ústřední volební komise považuje za definitivní rozhodnutí v celé záležitosti. "Teď je to skončeno," prohlásil. Také on řekl, že ve věci nemůže rozhodovat Evropský soud pro lidská práva.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

-4°C

Dnes je sobota 24. února 2018

Očekáváme v 23:00 -7°C

Celá předpověď