Evropský parlament odsoudil dětské sňatky, problém se týká i EU

foto Zachránění uprchlíci - ilustrační foto.

Štrasburk - Evropský parlament dnes přijal usnesení, ve kterém odsuzuje dětské sňatky jako porušování práv dítěte a jako jednu z forem násilí na ženách a dívkách. Usnesení mimo jiné uvádí, že tento problém se v souvislosti s masovým příchodem migrantů do Evropy týká i Evropské unie, kde ale chybí přesné statistiky o závažnosti situace. Během úterní debaty europoslanců zaznělo mimo jiné tvrzení, že pro období 2011 až 2020 je celosvětový odhad kolem 140 milionů dětských sňatků.

"Dětské svatby nejsou nic jiného než násilí páchané na dětech. Jsem rád, že Evropský parlament rezoluci schválil. Postoj unie k tomuto problému by měl být co nejpřísnější. Pokud bereme vážně podporu vzdělávání a boj proti násilí na ženách, pak dětské svatby v našem světě nemají co dělat," sdělil ČTK český europoslanec Pavel Poc.

"Je to problém, který bychom v 21. století vůbec řešit neměli. Bohužel je ale i dnes v rozvojových zemích každá devátá nevěsta mladší 15 let. Komplikace v těhotenství či při porodu jsou také v nejchudších zemích hlavními příčinami úmrtí dívek ve věku 15 až 19 let," uvedla česká europoslankyně Dita Charanzová.

Kauza dětských sňatků se ale týká i Evropské unie, neboť na kontinent přicházejí migranti, kteří uzavřeli manželství v dětském věku. Takové sňatky se navíc uzavírají i v mimoevropských běženeckých táborech, kde se tímto postupem rodiny dětských nevěst podle BBC mnohdy snaží své dcery ochránit před chudobou či sexuálním obtěžováním. Evropské úřady pak po příchodu takovýchto manželů často o jejich manželství neví.

"O mnohých případech ani nemusíme vědět, uniknou naší pozornosti. To je úkol pro sociální pracovníky i učitele, kteří s potenciálními oběťmi přichází do kontaktu," sdělila Charanzová.

Eurokomisařka pro spravedlnost a rovnost mužů a žen Věra Jourová při úterní debatě poslancům řekla, že problematika dětských sňatků je velice rozsáhlá, takže ji nelze vyřešit na základě jedné iniciativy. V této souvislosti se zmínila o významu takzvané istanbulské úmluvy, která se potíráním násilí na ženách včetně jejich nucených sňatků věnuje. Tuto mezinárodní dohodu podepsaly všechny unijní státy, ale také Norsko, Turecko či Švýcarsko s Ukrajinou. Ratifikace v jednotlivých zemích ještě neskončila, Česká republika by ji mohla ukončit v příštím roce.

Ne všichni europoslanci jsou ale s textem dnes přijatého usnesení spokojeni. Jedním z nich je i Jiří Pospíšil, který kritizoval formulaci, že "případy dětských sňatků v členských státech EU je třeba řádným a jednotným způsobem monitorovat".

"Čekal bych tvrdší odsouzení," řekl Pospíšil s tím, že je třeba takovéto sňatky kriminalizovat. "V Evropě to můžeme řešit," dodal.

Pospíšil a také někteří další jeho kolegové se domnívají, že Evropská unie by se problému měla věnovat i v rámci své diplomacie, kdy by například při poskytování pomoci třetím zemím zahrnula boj proti dětským sňatkům do svých podmínek.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je úterý 17. července 2018

Očekáváme v 23:00 22°C

Celá předpověď