Evropské silnice pokryl sníh, v Maďarsku způsobil výpadky proudu

foto Ilustrační foto - Noční sněžení způsobilo 19. dubna v Moravskoslezském kraji největší problémy na Bruntálsku a Opavsku, kde napadlo až do 20 centimetrů sněhu. Především v horských oblastech se dnes na cestách kvůli silnému větru tvoří sněhové jazyky. Silničáři s ohledem na předpověď počasí předělávají další techniku na zimní provoz. Na snímku je situace na silnici z Opavy do Bruntálu

Berlín - Sníh uprostřed dubna zkomplikoval život motoristům a chodcům v některých zemích Střední Evropy a Balkánu. Na jihu Maďarska se ocitlo na 24.000 domácností bez elektřiny a musel být přerušen provoz na hraničním přechodu do Srbska Tompa. Západorakouské spolkové země Tyrolsko a Vorarlbersko mají třetí nebo čtvrtý stupeň lavinového nebezpečí a čerstvý sníh i v údolích.

Na jihu Maďarska způsobila sněhová nadílka komplikace v dopravě a výpadky proudu. Kolem 24.000 domácností zůstalo bez elektřiny ve 30 obcích okresu Bács-Kiskun, informovala agentura MTI.

Na několik hodin byl kvůli výpadku proudu uzavřen hraniční přechod Tompa ve směru do Srbska. Dopravní komplikace způsobil sníh také v maďarském hlavním městě Budapešti.

Několik dopravních nehod je v souvislosti s nečekaným vpádem zimy hlášeno z Horních Rakous. Z tamních hor je navíc hlášen třetí stupeň lavinového nebezpečí z pěti. Stejně je tomu i v Tyrolsku a Vorarlbersku. Na severu Tyrolska v nadmořských výškách nad 2000 metrů platí čtvrtý stupeň; od soboty tam napadlo až 150 centimetrů čerstvého sněhu.

V Rakousku navíc nasněžilo i v nižších polohách a na vozovkách zůstal rozbředlý sníh. Jenom z hornorakouského okresu Freistadt při hranicích s Českou republikou se v úterý staly dvě dopravní nehody se zraněnými.

Aprílové počasí dnes ráno zkomplikovalo dopravu také na jihoněmeckých silnicích. Na mnoha místech Bavorska tak motoristé zápolili s kluzkými vozovkami pokrytými sněhem. Závažnější nehody přesto hlášeny nebyly. V úterý odpoledne ale náhlá sněhová nadílka v Dolním Bavorsku zapříčinila hromadnou nehodu 12 automobilů, při níž bylo zraněno několik lidí.

Mrazivé teploty a sníh překvapily také Balkán. Například bosenskou metropoli Sarajevo v noci na dnešek zasáhla sněhová bouře.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

-1°C

Dnes je neděle 18. března 2018

Očekáváme v 3:00 -5°C

Celá předpověď