Europoslanci vyzvali Norsko k ukončení komerčního lovu velryb

foto Ilustrační foto - Modrá velryba - plejtvák obrovský.

Štrasburk - Europoslanci přijali rezoluci proti norskému lovu velryb. Vyzvali v ní země EU, aby zajistily, že Norsko přestane s komerčním lovem velryb. Europoslanci chtějí také, aby maso velryb neprocházelo přístavy EU.

Poslanci v rezoluci, přijaté dnes na plenárním zasedání Evropského parlamentu ve Štrasburku, apelují na Norsko, aby ukončilo komerční lov velryb. Připomněli, že už od roku 1986 platí moratorium na lov velryb vydané Mezinárodní velrybářskou komisí (IWC). Norsko ale toto moratorium od roku 1993 nedodržuje a podle EP přes zákaz zabilo už přes 13.000 velryb.

Europoslanci vyzvali členské země EU, aby připravily opatření proti transportu velrybího masa přes přístavy unie, případně ho i zakázaly. Europoslanci požádali Evropskou komisi, aby jim poskytla data, kolik velrybího masa jde přes přístavy EU. Podle nevládních organizací norský export velrybího masa v posledních letech značně vzrostl.

Norsko se moratoriem IWC necítí být vázáno a v komerčním lovu pokračuje. Nicméně samo stanoví kvóty pro lov velryb, které ale podle údajů Evropského parlamentu v posledních letech zvýšilo. Zatímco v roce 2016 stanovilo strop 880 velryb, pro letošek vydalo kvótu na lov až 999 velryb.

Moratorium na lov velryb porušuje například i Japonsko, které tvrdí, že velryby využívá pro vědecké účely, což dohoda IWC povoluje. Inuité (Eskymáci), původní obyvatelé Grónska, mají výjimku z celosvětového zákazu lovu velryb a smějí je chytat pro vlastní potřebu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

24°C

Dnes je pondělí 18. června 2018

Očekáváme v 13:00 24°C

Celá předpověď