Europarlament zbavil imunity Le Penovou, čelí žalobě za pomluvu

foto Předsedkyně krajně pravicové francouzské Národní fronty (NF) a kandidátka v nadcházejících prezidentských volbách Marine Le Penová

Štrasburk - Evropský parlament dnes na žádost francouzské justice zbavil imunity šéfku francouzské krajně pravicové Národní fronty (FN) Marine Le Penovou. Politička čelí ve své vlasti občanské žalobě za pomluvu jednoho veřejného činitele, jehož obvinila z podpory islámského radikalismu.

Zbavení imunity se vztahuje na tento konkrétní případ. Le Penová je také vyšetřována pro podezření z fiktivního zaměstnávání svých spolustraníků jako asistentů v Evropském parlamentu.

Už ve středu zbavil parlament imunity otce Le Penové a bývalého šéfa FN Jeana-Marie Le Pena kvůli výrokům podněcujícím nenávist. O ochranu před trestním stíháním ten den přišel také bývalý litevský prezident Rolandas Paksas, jenž je podezřelý z přijetí úplatku.

Stejný osud stihl ve středu francouzskou poslankyni Myl?ne Troszczynskou, která je podezřelá z veřejného hanobení a podněcování nenávisti nebo násilí vůči jedinci či skupinám.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 22. května 2018

Očekáváme v 23:00 17°C

Celá předpověď