EU vyzvala Rusko a Damašek k zastavení násilí v Halabu

foto Budova zničená při bombardování syrského Halabu na snímku z 25. září 2016.

Lucemburk - Země Evropské unie důrazně vyzývají Rusko a režim syrského prezidenta Bašára Asada, aby ukončily útoky na povstaleckou část Halabu a aby vytvořily podmínky k příměří a k tomu, aby se do města dostala humanitární pomoc. Novinářům to na okraj dnešní schůzky ministrů zahraničí unijní osmadvacítky řekla šéfka evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

"Prioritou je záchrana lidí v Halabu," prohlásila Mogheriniová. EU bude podle ní v této věci co nejtěsněji spolupracovat s OSN.

"Je to výzva k zastavení konfliktu a především k zabránění dalšímu krveprolévání v Halabu," doplnil ji šéf české diplomacie Lubomír Zaorálek.

Podle jeho slov nejsou vyloučené sankce vůči těm, kdo mají přímý podíl na stávající situaci ve městě. Zaorálek soudí, že unie by k takovým sankcím měla přistoupit, pokud se situace do dvou či tří týdnů nezmění a vyvražďování obyvatelstva by pokračovalo. V textu dokumentu o jednání ministrů však přímo konkrétní termín podle Zaorálka zmíněn není.

Unie by sankce cílila na přesně identifikované osoby odpovědné za pokračující bombardování, například na vojenské velitele. Opatření rozhodně nemají za cíl zhoršit už tak špatnou situaci civilistů v zemi, vysvětlil Zaorálek.

V dnes jednomyslně přijatém společném prohlášení EU je podle českého ministra obsažena také výzva Rusku, aby si uvědomilo svou odpovědnost za vývoj v Sýrii.

Už ve čtvrtek a v pátek se v Bruselu koná říjnový summit EU. Prezidenti a premiéři unijní osmadvacítky na něm mají podle dlouhodobého plánu kromě jiného diskusi o dalším přístupu EU k Rusku. Je zřejmé, že syrské dění se do debaty summitu promítne.

Mogheriniová dnes také oznámila, že Evropská unie začne co nejdříve organizovat rozhovory s klíčovými hráči regionu, včetně Íránu, Saúdské Arábie či Turecka, a se zástupci syrské opozice, občanské společnosti a menšin o uspořádání země po konci konfliktu. V oblastech jako budování státu, obnova a snaha pomoci usmíření má podle Mogheriniové EU dlouhodobě svou "přidanou hodnotu".

Tyto rozhovory mají podle ní doplnit ostatní diplomatické inciativy směřující k uklidnění v Sýrii jako jsou zatím nepříliš úspěšné rozhovory ve švýcarském Laussanne. Ideálně by prý mohly pomoci najít společný výchozí bod k diskusi pro různé syrské skupiny.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je pondělí 25. září 2017

Očekáváme v 13:00 14°C

Celá předpověď