EU: Militarizace Krymu ovlivňuje bezpečnost okolo Černého moře

foto Ilustrační foto - Šéfka Evropské diplomacie Federica Mogheriniová.

Brusel - Militarizace Krymu ovlivňuje bezpečnostní situaci kolem Černého moře, uvedla šéfka diplomacie Evropské unie Federica Mogheriniová. Tři roky starou ruskou anexi ukrajinského poloostrova unie podle ní nadále neuznává a pokládá za porušení mezinárodního práva.

"Zůstává (anexe) přímou výzvou mezinárodní bezpečnosti s vážnými důsledky pro mezinárodní právní řád, který chrání jednotu a suverenitu všech států," upozornila Mogheriniová v den, kdy se na Krymu odehrávají oslavy třetího výročí ruské anexe poloostrova.

Rusko okupovalo Krym na jaře 2014 po utajované operaci, při níž speciální armádní jednotky obsadily klíčová místa na poloostrově. Následně v březnovém spěšně zorganizovaném referendu ruská většina obyvatelstva této části Ukrajiny odsouhlasila připojení k Ruské federaci.

Mogheriniová dnes připomněla, že EU neuznává výsledky Ruskem organizovaných voleb, které se na poloostrově odehrály, a odmítá trvající porušování práv krymských Tatarů.

Evropská unie nadále trvá na ukrajinské suverenitě a územní celistvosti, uvedla také v prohlášení k třetímu výročí anexe šéfka diplomacie osmadvacítky.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

0°C

Dnes je sobota 24. února 2018

Očekáváme v 11:00 -1°C

Celá předpověď