Erdogan: Turecko ještě zcela nezanevřelo na členství v EU

foto Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Istanbul - Pokud jde o členství v Evropské unii, Turecko ještě na tuto možnost zcela nezanevřelo, uvedl dnes prezident Recep Tayyip Erdogan. Dodal nicméně, že Ankara má i jiné alternativy. Prezident svými slovy reagoval na krok Evropského parlamentu, který minulý týden vyzval ke zmrazení přístupových jednání EU s Ankarou.

Erdogan již dříve uvedl, že Turecko se nepotřebuje stát členem Evropské unie za každou cenu a že se může připojit k asijskému bezpečnostnímu bloku, vedenému Ruskem a Čínou, který nese jméno Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO). Zároveň pohrozil znovuotevřením cesty blízkovýchodním uprchlíkům do Evropy přes turecké území.

Dnes turecký prezident nijak neupřesnil, jaké má země k dispozici alternativy. Na tiskové konferenci v Istanbulu jen uvedl, že rozhovory s dalšími potenciálními partnery již probíhají.

SCO měla původně pět členů - Rusko, Čínu, Tádžikistán, Kazachstán a Kyrgyzstán. Později vstoupil také Uzbekistán a o přistoupení mají zájem Indie a Pákistán. Organizace vznikla v roce 2001 jako regionální bezpečnostní blok, který měl čelit šířícímu se radikálnímu islámu a pašování drog z Afghánistánu.

Europoslanci minulý čtvrtek přijali nezávazné usnesení, které doporučuje zmrazit přístupová jednání kvůli postupu Ankary proti údajným účastníkům červencového nezdařeného puče. Usnesení ale také počítá s možností rozhovory EU s Tureckem obnovit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

14°C

Dnes je úterý 17. října 2017

Očekáváme v 1:00 10°C

Celá předpověď