Erdogan jednal s Tillersonem o vydání duchovního Gülena

foto Turecký ministr zahraničí Mevlut Cavusoglu (vpravo) a jeho americký protějšek Rex Tillerson.

Ankara - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan jednal s šéfem americké diplomacie Rexem Tillersonem o vydání duchovního Fethullaha Gülena, kterého Ankara obviňuje z odpovědnosti za loňský pokus o státní převrat. Podle agentury Reuters o tom informovala kancelář tureckého prezidenta, aniž upřesnila výsledek rozhovoru.

Jednání se týkalo i možností zastavení činnosti Gülenovy sítě v USA. O vydání duchovního usiluje Turecko od potlačeného červencového puče, ale vláda prezidenta Baracka Obamy se k tomu neměla.

O tom, že duchovní Gülen stál skutečně za pokusem o převrat, panují vážné pochybnosti například v Německu. Šéf německé rozvědky nedávno uvedl, že Turecko se německou stranu na různých úrovních snažilo přesvědčit o zapojení Gülenova hnutí do puče, ale zatím se mu to nepodařilo.

Erdogan a Tillerson projednali také možné společné kroky v boji proti teroristickým skupinám včetně Islámského státu (IS), působícího v Sýrii a v Iráku. Erdogan přitom zdůraznil význam spolupráce s "legitimními" aktéry boje proti terorismu.

Jde o další ožehavé téma mezi oběma státy a týká se zapojení kurdských milic do bojů proti IS. Turecko jejich účast odmítá kvůli propojení milic s kurdskými separatisty na tureckém území. USA je naopak podporují a vyzbrojují jako aktivní spojence.

Tillerson se dnes rovněž sešel se svým protějškem Mevlütem Çavuşogluem. Po schůzce novinářům řekl, že mezi USA a Tureckem nejsou žádné rozdíly, pokud jde o odhodlání bojovat s Islámským státem. Připustil ale, že se obě země liší v názorech na účast Kurdů v bojích proti islamistům v Sýrii.

"Diskutovali jsme o možnostech, které máme," řekl v této souvislosti americký ministr. "Abych byl upřímný, není to jednoduché, musíme učinit obtížná rozhodnutí," konstatoval.

Çavuşoglu prohlásil, že Tillerson akceptoval stanovisko Ankary, že není rozdíl mezi kurdskými milicemi YPG a Stranou kurdských pracujících (PKK). Tillerson se ale o takovém stanovisku nezmínil. Turecko, Evropská unie i Spojené státy považují PKK za teroristickou organizaci.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je neděle 21. ledna 2018

Očekáváme v 17:00 0°C

Celá předpověď