Erdogan: Ankara bude v případě útoku YPG jednat bez ptaní

foto Americký prezident Donald Trump (vpravo) a jeho turecký protějšek Recep Tayyip Erdogan během schůzky v Bílém domě.

Istanbul - Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan řekl svému americkému protějšku Donaldu Trumpovi během nedávné návštěvy v Bílém domě, že Ankara "se nebude nikoho ptát" a bude jednat, pokud bude čelit jakémukoli útoku syrských kurdských milic YPG. Napsala to dnes podle agentury Reuters turecká média. Na shromáždění v Istanbulu dnes Erdogan potvrdil, že Turecko nebude váhat s dalšími operacemi v severní Sýrii zaměřenými na obranu svých hranic před teroristy.

Turecko koncem března po více než půl roce na severu Sýrie ukončilo operaci nazvanou Štít Eufratu. Pozemní jednotky podporované letectvem se soustředily na boj proti radikálním islamistům z organizace Islámský stát (IS), ale zároveň i proti milicím YPG, které jsou jednou z nejúspěšnějších sil v boji proti IS. Právě snaha zabránit syrským Kurdům, které Ankara označuje za teroristy, aby ovládli souvislý pás území podél syrsko-turecké hranice, byla jedním z cílů turecké intervence do válkou zmítané Sýrie.

Další operace podobné Štítu Eufratu mohou následovat a Turecko nebude s jejich zahájením váhat, řekl dnes Erdogan. Spojené státy prý turecký prezident rovněž informoval, že Turecko se nemůže zapojit do operace za osvobození syrské Rakky, protože se na ní podílejí bojovníci YPG.

Turecký ministr zahraničí Mevlüt Çavuşoglu dnes zároveň vyzval k odchodu zmocněnce USA pro boj s Islámským státem Bretta McGurka, jenž podle něj kromě milic YPG podporuje i kurdské separatisty v Turecku ze zakázané Strany kurdských pracujících (PKK). Ankara obě skupiny označuje za teroristické, zatímco Západ vede na seznamu teroristických organizací jen PKK.

Erdogan se dnes rovněž vyslovil k vnitropolitické situaci v zemi a prohlásil, že výjimečný stav zavedený po neúspěšném puči z loňského července bude zrušen až v době, kdy bude situace v zemi "zcela klidná". Jihovýchod a východ země, kde operuje PKK, je podle prezidenta stále "zaplaven zbraněmi".

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

21°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 3:00 14°C

Celá předpověď