EP schválil návrh směrnice o zbraních, která se Česku nelíbí

foto Prodej zbraní v USA. Ilustrační foto.

Štrasburk - Evropský parlament většinou hlasů schválil návrh směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi, proti které má výhrady hlavně Česko. Pro předloženou kompromisní podobu směrnice hlasovalo 491 z 697 přítomných europoslanců, 178 bylo proti a 28 se zdrželo.

Nová směrnice kromě společných pravidel pro označování a uchovávání zbraní, anebo propojení databází v členských státech o odmítnutých žádostech o zbrojní průkaz zakáže nabývat některé samonabíjecí, tedy poloautomatické zbraně, odvozené od armádních typů automatických zbraní (pušky se zásobníkem na více než deset nábojů, pistole se zásobníkem na více než dvacet nábojů a dlouhé zbraně se sklopnou či teleskopickou pažbou).

O pozměňovacích návrzích, předložených poslankyní Ditou Charanzovou (ANO) jménem liberálů, se ani nehlasovalo. Parlamentní zpravodajka Vicky Fordová z Británie totiž varovala, že tím by přišla vniveč veškerá dosavadní práce na vylepšení původního návrhu Evropské komise a práva dosavadních legálních držitelů zbraní by se ocitla v ohrožení.

Charanzová označila přijetí dokumentu za "promarněnou šanci", domnívá se však, že ještě bude možné využít výjimek - po vstupu směrnice v platnost totiž budou mít členské státy 15 měsíců na to, aby ji zapracovaly do vlastních zákonů a předpisů.

Hlasování předcházela bouřlivá debata, v níž zazněla i obvinění z populismu a ignorance, anebo naopak z posedlosti byrokratickou regulací, která lidem ztrpčí život. Jako odpůrci nové normy vystupovali mimo jiné napříč politickým spektrem čeští europoslanci. Zástupci nejsilnějších poslaneckých klubů, evropských lidovců a socialistů, ale dali najevo, že za návrhem stojí.

Z českých europoslanců podle výpisu z hlasování směrnici podpořil jen Jan Keller (ČSSD), a to omylem, ze slovenských pak Monika Flašíková-Beňová, Vladimír Maňka či Monika Smolková (všichni Směr). Proti hlasovali především liberálové v čele s bývalým belgickým premiérem Guy Verhofstadtem, ale odpor šel napříč členskými státy a politickým spektrem.

"Požádal jsem o dodatečnou změnu hlasování, jelikož došlo k omylu; hlasovací pořadí bylo změněno a vše proběhlo velmi nepřehledně," sdělil ČTK Keller.

Strany kritizují směrnici o zbraních, MO uvažuje o novém zákonu

Ministerstvo obrany začne pracovat na návrhu, který by umožnil střelcům nechat si některé zbraně, jež zapovídá evropská směrnice zpřísňující kontrolu nad střelnými zbraněmi. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekl ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Směrnici dnes schválil Evropský parlament. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) uvedl, že problémem se už zabývá jeho úřad a není třeba tříštit síly. Resort podle něj pracuje na komplexním legislativním řešení i textu žaloby proti směrnici. Také další strany opatření EU kritizují, i když se podle nich podařilo vyřadit některá vadná ustanovení.

Stropnický ocenil, že se povedlo odstranit některé "nesmysly", například opatření ohledně zbraní na paintball. Přesto na ministerstvu vznikne pracovní tým, který se bude zabývat tím, jak reagovat. "Budeme vycházet z naší národní tradice střeleckých a podobných spolků, začneme pracovat na návrhu zákona, který pracovně nazýváme zákon o branných spolcích," řekl.

Předpis by měl podle Stropnického umožnit nechat si některé "takzvaně zakázané" zbraně. Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) v reakci na Stropnického prohlášení řekl, že je potěšen změnou jeho stanoviska. Zástupci ANO podle něj ještě nedávno tvrdili, že směrnice nebude znamenat žádný problém. Dnešní vyjádření svědčí o tom, že předchozí pozice ANO byla mylná, uvedl Chovanec v tiskové zprávě.

"Vítám jakoukoliv aktivitu, jež povede k vyřešení tohoto problému pro naše občany. Na druhou stranu zdůrazňuji, že není třeba tříštit síly a vytvářet paralelní struktury na ministerstvu obrany, když se touto problematikou dlouhodobě zabývá ministerstvo vnitra," uvedl Chovanec. Pokud se skutečně jedná o snahu problém řešit, nikoliv jen o sbírání laciných politických bodů, uvítá vnitro kolegy z ministerstva obrany na svých jednáních, dodal Chovanec.

Vnitro nyní zpracuje podrobnou analýzu směrnice, aby zhodnotilo, zda nejde o nepřístojné zasahování do věcí členského státu, řekl šéf sněmovního bezpečnostního výboru Roman Váňa (ČSSD). "Uděláme vše pro to, aby se tato chybná směrnice nedotkla držitelů legálních zbraní," uvedl Váňa. Podle Chovance připravuje resort text žaloby i komplexní legislativní řešení.

Vicepremiér Pavel Bělobrádek (KDU-ČSL) řekl, že si musí nejprve podrobně projít, v jaké verzi předpis prošel. Jako držitel zbrojního průkazu si ale myslí, že česká vnitrostátní legislativa je dostatečná. "Ale směrnice je někdy démonizovaná, jsou tam i věci, kterou nejsou zmiňovány," řekl. Jmenoval výjimky u sběratelů či sportovních střelců.

ODS podle poslankyně Jany Černochové považuje směrnici za nepřijatelnou. "Domníváme se, že s terorismem a s kriminalitou nelze bojovat zpřísněním pravidel pro slušné," uvedla. ODS chce bránit implementaci směrnice i za cenu sankcí.

Podobně argumentuje poslanec Úsvitu Martin Lank. "Bude to kontraproduktivní, když omezíte držení zbraní slušným lidem, tak z logiky věci vyplývá, že zůstanou těm neslušným, kteří na zákony kašlou," řekl. Návrh nebude mít dopad, jaký EU očekává, dodal.

Předseda myslivců odmítl zbraňovou směrnici, chce národní výjimku

Předseda Českomoravské myslivecké jednoty Jiří Janota doufá, že se podaří pro evropskou směrnici zpřísňující držení zbraní vyjednat národní výjimku, aby se směrnice v českém právu nemusela aplikovat. Řekl to dnes ČTK. V první fázi se evropská směrnice českých myslivců nedotkne, Janota se však obává dalšího zpřísňování.

"Věřím, že alespoň tím (dojednáním výjimky) zamezíme aplikaci směrnice do českých zákonů. V první fázi se to nás myslivců tak zásadně nedotýká, je však velká obava, co bude následovat v dalších letech, aby se to nezpřísňovalo salámovou metodou," řekl Janota.

Jednota podle něj podporuje novelu ústavního zákona, kterou předložil ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) a další zákonodárci. Česko by podle ní výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti ČR. Poslanci v návrhu uvedli, že novela nevybízí k hromadnému ozbrojování občanů a nemá vést ke zvýšení počtu případů reálného použití zbraně.

Myslivec a bojovník proti směrnici Bohumil Straka ČTK řekl, že přijetí směrnice by mohla odmítnout už pouze Rada Evropské unie. "Vlastně je to konečná, dnešní hlasování mne nepřekvapilo, měli jsme informace, že se to takhle prohlasuje," uvedl. Podle něj je nyní jedinou možností přijmout "Chovancův" ústavní zákon. Tím by ČR vyjádřila, že držení zbraní je otázkou národní bezpečnosti. Pak by se mohla aplikovat výjimka daná lisabonskou smlouvou o fungování EU, podle které má právo na udržování vnitřní a vnější bezpečnosti zajišťovat stát. Pro ČR by tak směrnice neplatila. Souběžně s tím by podle něj měla ještě běžet žaloba k soudnímu dvoru Evropské unie, kterou by mohla podat česká vláda.

Straka svolal na středu na pražské Václavské náměstí demonstraci, kde chce přijetí ústavní novely podpořit. Myslivec, sportovní střelec, držitel zbraní a prodejce zbraní ponesou rakev plnou například olympijských medailí ze střeleckých disciplín k sídlu zastoupení Evropské komise v ČR.

Majitelé zbraní: Evropská směrnice dopadne na obranyschopnost ČR

Evropská směrnice regulující držení zbraní bude mít dopady na obranyschopnost Česka. A to jak na zbrojní průmysl, tak na připravenost civilního obyvatelstva k případnému povolání. ČTK to dnes řekl člen představenstva a tiskový mluvčí Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Lex David Karásek. Velký dopad na držitele zbraní očekává i prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek. Evropský parlament směrnici schválil dnes.

Evropská norma vyžaduje podle Karáska například registraci některých neškodných nebo málo nebezpečných zbraní. "Zbrojní průkaz by si tak museli pořídit sběratelé historických zbraní, včetně replik, účastníci rekonstrukcí historických bitev, nebo třeba i lidé, kteří mají nevratně znehodnocenou zbraň pověšenou jako dekoraci na zdi," uvedl.

Hynek čeká dopad směrnice i proto, že orgány EU chtějí dohlédnout na národní implementace "A to, že při hlasování v Evropském parlamentu nebylo umožněno českým europoslancům předložit pozměňovací návrhy, je vrchol arogance moci," uvedl.

Směrnice také postihuje například automatické zbraně překonstruované na civilní, tyto zbraně nemohou střílet dávkou, a to nevratně. Norma podle Karáska dál omezuje kapacitu zásobníku na 20 nábojů u krátkých zbraní a na deset nábojů u dlouhých. "Prodej těchto zbraní do civilního sektoru má být nadále zakázán, s omezenými a komplikovanými výjimkami pro sportovní střelce," doplnil Karásek.

Karásek podpořil poslaneckou novelu ústavního zákona, pod kterou je podepsaný i ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Česko by podle ní výslovně uznalo, že držení a nošení zbraní, pokud je v souladu se zákonem, je součástí zajišťování bezpečnosti ČR.

"Novela ústavního zákona o bezpečnosti je správným krokem, který může napomoci ponechat zbraňovou legislativu v našich rukách a zároveň napomoci zlepšení bezpečnostního prostředí. Jsem přesvědčen, že je to správný krok," dodal Hynek.

Do budoucna Karásek očekává zpřísnění směrnice. "Ve schválené verzi směrnice je přímo článek, že Evropská komise má do dvou let podat nový návrh; a Evropská komise už před měsícem vydala prohlášení, že s dojednanou verzí není spokojena, že ji považuje za málo přísnou a bude usilovat o další zpřísnění," upozornil.

Sdružení na ochranu práv majitelů zbraní Lex vzniklo podle svého webu v roce 1998 s cílem bránit zájmy legálních držitelů zbraní. Podle zápisu valné hromady mělo předloni 1175 členů.

K začátku roku mělo v Česku zbrojní průkaz přes 300.300 lidí. Úřady ke stejnému datu registrovaly více než 801.500 zbraní.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je úterý 16. ledna 2018

Očekáváme v 23:00 2°C

Celá předpověď