Egypt stále nezpřesnil údaje o útoku, byla při něm zraněná i Češka

foto Hotelový komplex v egyptské Hurgadě, na jehož pláži útočil muž nožem na zahraniční turistky.

Káhira - Egyptské úřady dosud nenabídly jasné vysvětlení motivu útočníka, který v pátek v letovisku Hurgada nožem k smrti ubodal dvě Němky a čtyři turistky zranil. Mezi zraněnými je i Češka, která byla v sobotu vrtulníkem přepravena do nemocnice v Káhiře. Útočník, jehož totožnost úřady také nezveřejnily a který se v egyptských sdělovacích prostředcích objevuje pod odlišnými jmény a jehož věk se uvádí do 27 do 29 let, je vyslýchán v Káhiře.

Úřady podle egyptských médií tvrdí, že jeho motiv zůstává nejasný a v úvahu stále připadá kriminalita, terorismus nebo zdravotní problémy. Agentura DPA, podle níž jsou oběti ze Saska a bylo jim 65, respektive 56 let, s odkazem na nejmenované egyptské bezpečnostní zdroje napsala, že útočník byl prostřednictvím internetu v kontaktu s organizací Islámský stát. Právě na její pokyn útok spáchal. Žádná skupina se ale dosud k akci nepřihlásila.

Egyptské sdělovací prostředky se shodují v tom, že útočník pocházel z Kafr aš-Šajchu v severním Egyptě, studoval, neměl zápis v trestím rejstříku a do Hurgady přijel v pátek. Avšak stále nejednotně se informuje o způsobu, jakým zaútočil. Podle některých informací přeplaval na pláž jednoho z hotelů, podle dalších si koupil na pláž vstupenku a po útoku na první skupinu žen se přesunul na pláž jiného hotelu, než byl dopaden. Z místa ho pak odváželi na vozíku pro zavazadla. Egypt stále nevyvrátil ani tu verzi, že dobře hovořil německy a s Němkami, které pak zabil, si nejprve povídal.

Kromě Češky zranil dvě Arménky a Rusku. Češku zasáhl do nohy a zad a lékaři doporučili, aby v nemocnici zůstala asi týden. Její přítel a dítě budou podle českého ministerstva zahraničí zatím ubytováni na české ambasádě.

V Hurgadě byla po pátečním útoku zpřísněna bezpečnostní opatření kolem hotelů i na silnicích.

Nejvíce ze všeho se spekuluje o tom, do jaké míry útok poškodí zájem turistů jezdit do Egypta. Tamní ministr pro cestovní ruch Jahjá Rašíd dnes ujistil, že zatím operátoři nezaznamenali rušení pobytů, a to ani v Německu.

Egypt od roku 2011 zápasí s úbytkem zájmu ze strany cizinců - loni jej navštívilo něco přes pět milionů lidí, mezi nimiž bylo 120.000 Čechů.

Kanada dnes vydala čerstvé varování a doporučila svým občanům omezit cesty do Egypta jen na nezbytné případy. Při cestách do letovisek Hurgada a Šarm aš-Šajch mají být Kanaďané zvlášť obezřetní.

České ministerstvo zahraničí na své stránce nezměnilo doporučení týkající se cest do Egypta. Materiál s poznámkou, že platí i dnes, nabádá ke zvýšené opatrnosti a vyhýbání se větším shromážděním. Naopak situace v letoviscích, mezi nimiž je jmenována i Hurgada, se popisuje jako klidná. Individuální cestování mimo organizované výlety se nedoporučuje.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je středa 20. června 2018

Očekáváme v 23:00 21°C

Celá předpověď