Dvorská zoo začala řezat nosorožcům rohy, na ochranu před pytláky

foto Zoologové v zoo ve Dvoře Králové uřízli roh samci nosorožce bílého jižního Pamirovi (na snímku).

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Zoologická zahrada Dvůr Králové nad Labem začala řezat chovaným nosorožcům rohy. Reaguje tím na incident ve francouzské zoo Thoiry, kde pytláci na začátku března kvůli rohovině usmrtili nosorožce a uřízli mu jeho roh. Zoologové ve dvorské zoo v pondělí uřízli roh prvnímu nosorožci, samci nosorožce bílého jižního Pamirovi. ČTK to řekla mluvčí zoo Andrea Jiroušová. Ve dvorské zoo nyní žije 21 nosorožců.

O rohy nosorožců mají zájem především země ve východní Asii, kde se používají v tradiční medicíně. Přestože byl prodej a nákup nosorožčích rohů v celém světě zakázán v roce 1977, kvůli rostoucí poptávce po rozích je pytláci dále zabíjejí. Na černém trhu může kilogram rohoviny vynést okolo 60.000 dolarů (1,5 milionu korun).

Video: Dvorská zoo řeže nosorožcům rohy, na ochranu před pytláky
21.03.2017, 13:33, autor: hbv, zdroj: ZOO Dvůr Králové/Jiří Bálek

Uřezání rohů je jedním z bezpečnostních opatření, kterým se dvorští chovatelé snaží snížit riziko případného útoku na zoo. "Rozhodnutí odstranit rohy našim nosorožcům nebylo jednoduché. Riziko, kterému tato zvířata čelí nejen ve volné přírodě, ale už i v zoologických zahradách, je však příliš vysoké a bezpečnost zvířat je pro nás na prvním místě. Nosorožci bez rohu jsou bezesporu lepší variantou než nosorožci zabití," uvedl ředitel zoo Přemysl Rabas.

Zoologové v zoo ve Dvoře Králové uřízli roh samci nosorožce bílého jižního Pamirovi (na snímku). Nosorožec Pamir byl před uříznutím rohu motorovou pilou uspán. "Zákrok trval necelou hodinu a proběhl bez komplikací," uvedl kurátor nosorožců Jiří Hrubý. Rohy zoo zkrátí všem zvířatům, u nichž je to potřeba. "Například samec Natal si je obrušuje sám, v takovém případě to tedy není nutné," doplnil Rabas.

Uřezané rohy zoo uloží na bezpečném místě mimo zoo, uvedla Jiroušová bez bližších podrobností. Jednou z možností, jak s rohy v budoucnu naložit, je podle ní jejich demonstrativní zničení.

K odstranění rohu nepřistoupila zahrada poprvé. Rohy občas zvířatům zoologové zkracují kvůli jejich bezpečnosti při transportech nebo z jiných zdravotních důvodů. "Zákrok je pro zvíře zcela bezbolestný, rohy nosorožce jsou v podstatě něco jako slepené chlupy nebo nehty. Mají i stejné složení. Navíc odstranění není nevratné, rohy zvířatům dorůstají," řekl Rabas.

Zoologové v zoo ve Dvoře Králové uřízli roh samci nosorožce bílého jižního Pamirovi (na snímku jsou piliny z rohoviny vzniklé při odřezávání rohu). Ke zkrácení rohu jako k opatření před útoky pytláků přistoupila nejen dvorská zoo. Minulý týden se v reakci na útok ve Francii k tomuto kroku podle Jiroušové odhodlala senegalská přírodní rezervace Bandia. Při krácení rohů tam pomáhali odborníci z dvorské zoo. V Evropě oznámila záměr uřezat svým nosorožcům rohy belgická zoo Pairi Daiza a další ho zvažují.

Zoo Dvůr Králové, která patří kraji, je hlavním iniciátorem světové kampaně, která chce upozornit na kritickou situaci nosorožců ve volné přírodě. Zoo v rámci kampaně v září 2014 spálila na 50 kilogramů rohoviny. Pocházela z nosorožců, kteří v zoo uhynuli nebo kterým byly rohy zkráceny z bezpečnostních důvodů. K akci s názvem Burn horns, save rhinos (Spalte rohovinu, zachraňte nosorožce) se tehdy připojily i další zahrady v ČR i v zahraničí. Hlavním důvodem, proč nosorožců v přírodě ubývá, je poptávka po jejich rohovině, která přitom nemá léčebné účinky, které jsou jí přisuzovány.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

3°C

Dnes je středa 21. února 2018

Očekáváme v 17:00 1°C

Celá předpověď