Dvorská zoo chce obnovit chov fos madagaskarských

foto Návštěvníci Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem mohou po sedmi letech opět vidět fosu madagaskarskou. Čtyřletého samce (na snímku z 8. srpna) této šelmy dovezeného ze zoo v Lipsku by měla na podzim doplnit samice a zahrada chce navázat na chovatelské úspěchy z předchozích let, kdy se podařilo odchovat 16 mláďat. Dvorská zoo byla první zahradou v České republice a pátou zoo na světě, kde se podařilo fosy rozmnožit.

Dvůr Králové nad Labem (Trutnovsko) - Návštěvníci Zoologické zahrady ve Dvoře Králové nad Labem mohou po sedmi letech opět vidět fosu madagaskarskou. Čtyřletého samce této šelmy dovezeného ze zoo v Lipsku by měla na podzim doplnit samice. Zahrada chce navázat na chovatelské úspěchy z předchozích let, kdy se podařilo odchovat 16 mláďat. ČTK o tom dnes informovala mluvčí dvorské zoo Andrea Jiroušová.

"Samec Midongy je nyní k vidění v Pavilonu šelem, kde je však umístěn pouze na přechodnou dobu. Jakmile bude dokončena přestavba Ptačího světa, kde vznikne imitace suchých oblastí ostrova Madagaskar, biotopu typického právě pro fosy, bude Midongy přemístěn sem. K dispozici tu bude mít vnitřní expozici i venkovní výběh," uvedl zoolog Michal Podhrázský. V nových prostorách bude žít také samice, zvířata však žijí většinu roku odděleně a sbližují se pouze v době páření.

Fosa patří mezi madagaskarské endemity, tedy zvířata vyskytující se pouze na tomto ostrově. Vzhledem připomíná kočku a je největší šelmou na Madagaskaru. Živí se ptáky, vejci nebo dokonce lemury. Dvorská zoo byla první zahradou v České republice a pátou zoo na světě, kde se podařilo fosy rozmnožit.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

28°C

Dnes je neděle 22. července 2018

Očekáváme v 9:00 23°C

Celá předpověď