Dva cestovatelé z Čestic vyjeli v žigulíku kolem světa

foto Petr Javůrek a Filip Vogel z Čestic na Rychnovsku vyjeli 14. dubna na roční cestu kolem světa. Čeká je přibližně 50.000 kilometrů, které absolvují ve více než 40 let starém voze Lada VAZ 2101, známým pod názvem Žiguli. Na snímku jsou na silnici z Častolovic do Rychnova nad Kněžnou.

Čestice (Rychnovsko) - Dva nadšenci z Čestic na Rychnovsku dopoledne vyjeli na roční cestu kolem světa. Čeká je přibližně 50.000 kilometrů, které absolvují ve více než 40 let starém voze Žiguli.

Automechanik Petr Javůrek a Filip Vogel ze Stavební fakulty ČVUT se znají od dětství. Řadu evropských zemí již procestovali, nyní se vydají i na jiné kontinenty. Čeká je kromě Evropy, také Asie, Severní a Jižní Amerika.

Video: Dva cestovatelé z Čestic vyjeli v žigulíku kolem světa
14.04.2017, 14:19, autor: tad/xth, zdroj: ČTK

"Tady už jsme něco viděli, v zahraničí jsme byli, chceme se podívat dál. A když, tak na pořádnou cestu," řekl Javůrek. V minulých letech byli v Rusku, Bělorusku, na Ukrajině, Istanbulu nebo projeli Balkán.

Žigulík koupili loni v květnu, staré vozidlo museli opravit, protože přestalo jezdit. Vyměnili díly a množství si jich berou s sebou na cestu. Automobily staršího data výroby mají podle Vogela výhodu, že se každá závada dá snadněji odstranit.

"Myslíme si, že auto vydrží. Nečekáme problémy, když budou, lehce ho opravíme. Nové auto neopravíte, je plné elektroniky," řekl Vogel. Například v zemích bývalého Sovětského svazu jezdí hodně žigulíků, a proto se tam dají bez problémů sehnat náhradní díly.

Cestovatelé se na rok neodmlčí, fanoušci mohou sledovat jejich zážitky, fotografie, videa na facebooku nebo na jejich internetových stránkách, kde spustí online kameru a zjistí, kde se právě auto nachází.

"V našich letech většinou lidé zakládají rodiny, staví si domy, berou hypotéky. Takovouto cestu, když člověk zvládne, přinese mu mnoho zkušeností pro jakoukoliv práci, je to obrovský bonus," řekl Vogel.

"Partnerka je na měkko, musí to zvládnout. Když se chlap rozhodne, tak si za tím musí stát," dodal Javůrek.

S cestovateli se dnes přišli rozloučit desítky místních i přespolních lidí. Na hranice s Polskem v Orlickém Záhoří je doprovodila kolona dalších vozů Žiguli a jedna Volha.

"Já se těším, fakt se těším. Ale jsem samozřejmě trochu nervózní, nevíme, do čeho jdeme. S Petrem se známe od malička, ale s ponorkovou nemocí počítáme," řekl Vogel.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

0°C

Dnes je sobota 24. února 2018

Očekáváme v 13:00 0°C

Celá předpověď