Dopravu komplikuje silný vítr, náledí a sníh

foto Sníh a vítr na silnici, automobily, zima, zavátá silnice, sněhové jazyky - ilustrační foto

Praha - Silnice jsou s opatrností sjízdné. Řidiči by měli ve vyšších polohách počítat s rozbředlým sněhem. Silničáři rovněž varují před silným větrem. V Libereckém kraji je od půlnoci pro nákladní dopravu s výjimkou autobusů uzavřená silnice 10 z Tanvaldu přes Harrachov do Polska. V noci připadlo v kraji od dvou do pěti centimetrů vlhkého sněhu a silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Silnice jsou s opatrností sjízdné. Řidiči by měli ve vyšších polohách počítat s rozbředlým sněhem. Silnice do Polska přes Harrachov je pro kamiony stále zavřená

Jihomoravský kraj

V Jihomoravském kraji jsou dnes ráno komunikace nižších tříd po chemickém ošetření a sjízdné se zvýšenou opatrností. Leží na nich místy rozbředlý sníh. Na webu o tom informuje Správa a údržba silnic Jihomoravského kraje. Silnice I. třídy jsou sjízdné bez omezení, což platí i pro dálnice.

Stále platí uzavírka pro nákladní auta těžší 12 tun, a to mezi Drnovicemi a Podomím na Vyškovsku. Především lesní úseky jsou pokryté novou vrstvou sněhu krytou posypem.

V kraji je převážně zataženo, bez srážek, teploty se pohybují od minus tří do dvou stupňů Celsia. Viditelnost je většinou bez omezení.

Meteorologové na dnešek předpovídají oblačno až zataženo, místy sněhové přeháňky. V polohách pod 500 metrů i déšť se sněhem nebo déšť. Nejvyšší teploty se mají pohybovat mezi jedním až pěti stupni Celsia.

Karlovarský kraj

velkou opatrností je na severním Plzeňsku už průjezdný hlavní tah mezi Plzní a Karlovými Vary, silnice I/20. Kvůli závějím a sněhovým jazykům byla silnice v úseku od Štipoklas po Bezvěrov na několik hodin uzavřena, řekla dnes ČTK karlovarská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Kvůli extrémnímu počasí silničáři na severním Plzeňsku vyhlásili odpoledne kalamitní stav. Místy byly na silnici až metrové závěje.

Policie vyzývá řidiče, aby kvůli počasí na silnice kolem Bezvěrova a Úněšova na severním Plzeňsku raději vůbec nejezdili. V místě neprůjezdné silnice se tvořila až desetikilometrová kolona, řekla Týřová.

Náhorní plošinu v okolí Bezvěrova nejsou silničáři schopni udržet bezpečně průjezdnou. "Situace je tam téměř kritická," připustil odpoledne dispečer plzeňských krajských silničářů Jiří Slapnička. Hlavní tah z Plzně na Karlovy Vary byl podle něj neprůjezdný přes pět hodin. Ani tři sypače nebyla schopné udržet dvacetikilometrový úsek bezpečně průjezdný. Na silnicích druhé a třetí třídy v okolí Bezvěrova je obdobná situace. Severoplzeňským silničářům vyjeli na pomoc kolegové z jiných okresů. "Teď je příroda silnější než veškerá naše technika, místy jsou až metrové závěje. Kromě silného větru se přidalo i sněžení," řekl dispečer.

Desítky výjezdů spojených s počasím mají dnes hasiči. Podle krajské mluvčí Pavly Jakoubkové zasahovali dnes v Plzeňském kraji zhruba u 80 událostí, většinou to bylo odstraňování polámaných stromů a větví ze silnic a drátů, případně pomoc při dopravních nehodách a haváriích. Hasiči ale nezasahovali zdaleka u všech nehod.

V Karlovarském kraji extrémní počasí komplikuje dopravu i na dalších místech. Zcela uzavřeny jsou nadále silnice z Božího Daru na Klínovec a na Rýžovnu, silnice mezi Přebuzí a Rolavou, silnice z Jindřichova na Háj, silnice u obce Zlatý Kopec, silnice u Podhradí na Ašsku a silnice z Mnichova na Poutnov. Kolony se tvoří v Novém Sedle na Sokolovsku, kde v Revoluční ulici blokuje silnici zapadlý kamion. Hasiči aktuálně zasahují u nehody autobusu s osobním autem mezi Jáchymovem a Ostrovem. "V autobuse nebyl nikdo zraněn a cestující odvezl náhradní autobus. Od rána už řešili hasiči 11 dopravních nehod," uvedl mluvčí karlovarských hasičů Martin Kasal. U Žlutic narazil osobní vlak do spadlého stromu. Celkem se při nehodách v Karlovarském kraji dnes zranilo sedm lidí.

V západních Čechách dnes ráno vítr dosáhl v Krušných horách místy síly orkánu (nad 118 kilometrů za hodinu). Na Klínovci dopoledne meteorologové naměřili 119 kilometrů za hodinu, na Fichtelbergu v Německu, těsně u hranic, dosáhl vítr v nárazu rychlosti až 148 kilometrů za hodinu, řekla ČTK Petra Polívková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Plzeňském kraji bylo největrněji na Přimdě v Českém lese na Tachovsku, kde přístroje ukázaly nárazy větru až o rychlosti 100 kilometrů za hodinu, v Plzni to bylo 94 kilometrů za hodinu. Nyní se vítr pomalu uklidňuje.

Video: Západ Čech zasáhl silný vítr, na horách má sílu orkánu
13.01.2017, 12:11, autor: ČTK/Karlovy Vary, zdroj: ČTK/Karlovy Vary

Královéhradecký kraj

V Královéhradeckém kraji v noci napadl další sníh, všechny silnice byly dnes ráno s opatrnostní sjízdné. Na hlavních tazích ležel rozbředlý sníh po chemickém ošetření, inertně udržované úseky silničáři pluhovali a ošetřovali posypem, zjistila ČTK z informací Správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje.

Teploty se časně ráno pohybovaly na většině území kraje kolem bodu mrazu, z některých oblastí bylo hlášené sněžení a nárazový vítr. V nižších polohách se objevil déšť se sněhem, silničáři upozorňovali na vlivem srážek sníženou dohlednost.

Na silnici 300 u Třebihoště na Trutnovsku dnes ráno narazilo auto do stromu, který spadl na silnici pod tíhou sněhu. Na místě zasahovali hasiči, kteří ho odstranili z vozovky. Opatrní by měli být motoristé na dálnici D11 před Hradcem Králové, kde ve směru od Prahy stojí v odstavném pruhu porouchaný automobil.

Podle meteorologů bude dnes zataženo, ve vyšších polohách může místy sněžit, v nížinách pršet se sněhem. Nejvyšší denní teploty vystoupají na čtyři stupně Celsia, během dne se začne ochlazovat. Kvůli silnému větru se místy mohou tvořit sněhové jazyky a závěje.

Liberecký kraj

 

Dopravu v Libereckém kraji zkomplikovalo dnes odpoledne sněžení. Na horách je silnější a přidává se vítr, v nižších polohách sněží méně, místy jde spíš o sníh s deštěm. Pro nákladní dopravu nad 3,5 tuny s výjimkou autobusů proto dál zůstává uzavřena silnice 10 z Tanvaldu přes Harrachov do Polska. O jejím případném otevření se bude rozhodovat v noci podle aktuální situace, řekl dnes ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která má zimní údržbu krajských silnic na starost.

 

Doporučená alternativní trasa do Polska pro nákladní vozidla nad 3,5 tuny je přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou na silnici I/35. Průjezdná zůstává pro kamiony i silnice 13 přes Mníšek, Frýdlant a Habartice. Uzavřená je podle Šéna pro nákladní dopravu nad šest tun i silnice třetí třídy z Mníšku do Raspenavy přes Oldřichovské sedlo na Liberecku. Silnice se nesolí a pro nákladní vozy je za současného počasí nesjízdná.

 

Sněží na většině území Libereckého kraje a teploty se pohybují od minus tří do dvou stupňů Celsia. I na hlavních tazích leží vrstva rozbředlého sněhu, která klouže, motoristé by proto měli být velmi opatrní. Na silnicích nižších tříd je ujetá vrstva sněhu, která měkne a mohou se tvořit vyjeté koleje. Podle informací z policie přibývá v kraji dopravních nehod, zejména na Semilsku a Jablonecku. Většinou se obešly bez zranění.

 

Podle meteorologů hrozí v noci v celém Česku v polohách do 600 metrů nad mořem náledí, ve vyšších polohách a v horských oblastech se mohou až do nedělního večera tvořit sněhové jazyky. "Řidiči by měli být připraveni na náhlou změnu počasí a přizpůsobit tomu styl jízdy. Doporučujeme kvalitní zimní výbavu - zimní pneumatiky s dostatečnou výškou vzorku, při cestách do hor dostatek pohonných hmot a sněhové řetězy," doporučuje Šén.

Olomoucký kraj

Silný vítr komplikuje dnes dopravu na Jesenicku. Na mnoha vozovkách se kvůli němu tvoří sněhové jazyky, správci silnic doporučují zvýšenou opatrnost. Na sněhové jazyky mohou narazit řidiči i na Šumpersku. Kvůli větru zasahovali také hasiči. V obou okresech napadl v noci na dnešek další sníh. Hlavní tahy pokrývá rozbředlá vrstva sněhu, na vedlejších silnicích se drží ujetá sněhová vrstva krytá posypem. V nižších polohách kraje jsou již vozovky vesměs holé, vyplývá z informací silničářů.

"Na Jesenicku panuje silný nárazový vítr a sněží. Na vozovkách leží rozbředající, místy ujetý sníh, na inertních cestách ujetá vrstva krytá posypem. Místy se tvoří sněhové jazyky, zvláště na Javornicku. Vozovky se zafoukávají hlavně ve vyšších polohách, zatím je však vše sjízdné," řekl dnes ČTK dispečer jesenické správy silnic. Na Jesenicku v noci na dnešek připadl nový sníh, stejně jako na Šumpersku. Tam napadlo dalších až šest centimetrů, i tam se tvoří kvůli silnému větru sněhové jazyky.

Kvůli silnému větru dnes zasahovali také hasiči, v Adolfovicích na Jesenicku vítr poškodil rovnou střechu základní školy. Několik plechů spadlo na zahradu školy. "Hasiči části střechy, které byly uvolněné, shodili ze střechy dolů, ty, které šly připevnit zpět, hasiči připevnili," řekla dnes ČTK mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková. Na místo byla povolána také výšková technika.

Hasiči zasahovali rovněž u ranní nehody autobusu u Skorošic na Jesenicku, který sjel mimo komunikaci zhruba do metrového příkopu a zůstal na boku. Uvnitř autobusu byl řidič a dva cestující, jeden z nich utrpěl zranění, uvedla mluvčí hasičů. Hasiči ho vytáhli střešním oknem a předali do péče zdravotnické záchranné služby. Havarovaný autobus poté dostali zpět na komunikaci pomocí vyprošťovacího automobilu a dvou cisteren.

Pardubický kraj

Na mnoha místech v Pardubickém kraji zůstává na silnicích sníh. Většinou je po solení rozbředlý, na menších komunikacích ve vyšších polohách i uježděný. Všechny cesty jsou s opatrností sjízdné, informují silničáři.

Opatrně by měli jet motoristé zvláště v oblasti Lanškrouna, Svitav, Hlinska, Poličky a Žamberka, místy se tvoří sněhové jazyky. Závěje vznikají i v Železných horách. Na Svitavsku mohou vozovky namrzat.

Dnes ráno bylo v Pardubickém kraji většinou zataženo až oblačno, často foukal silný až nárazový vítr. Někde se vyskytovaly sněhové přeháňky nebo déšť se sněhem. Teploty se pohybovaly mezi minus pěti a plus třemi stupni.

Plzeňský kraj

Silný nárazový vítr dnes komplikuje jízdu na silnicích v Plzeňském kraji. Upozorňují na něj silničáři v celém regionu, zejména na Tachovsku na dálnici D5, kde hovoří o vichřici. Na některých silnicích se lokálně tvoří i náledí a sněhové jazyky. Z těchto důvodů je podle policejní mluvčí Martiny Korandové uzavřena silnice I/20 od Štipoklas po Bezvěrov v okrese Plzeň-sever.

Několik úseků dalších silnic bylo uzavřeno, než se je podařilo silničářům zprovoznit, řekl ČTK dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Desítky výjezdů mají kvůli nehodám a polámaným stromům hasiči.

Podle mluvčí krajských hasičů Pavly Jakoubkové zasahovali hasiči od 5:30 do 9:00 u zhruba 40 událostí, z toho 40 procent byly dopravní nehody.

"Kvůli silnému náledí byla načas uzavřena silnice u Třemošné, kde se během hodiny staly čtyři dopravní nehody, nebo mezi Osekem a Březinou na Rokycansku, kde v jednu chvíli havarovalo šest aut," popsala Jakoubková.

Slapnička doplnil, že silnice jsou uzavřené jen do doby, než se je cestářům podaří prohrnout. "Momentálně nejhorší situace je na severním Plzeňsku u Bezvěrova na silnici první třídy, kde fouká velmi silný vítr a dělá jazyky. Na desetikilometrovém úseku máme dva až tři pluhy a nejsou schopné to udržet," řekl dispečer. Na silnici navíc podle něj uvízl kamion.

U Třemošné na Plzeňsku ráno havaroval po srážce s osobním autem autobus, sjel do příkopu a převrátil se na bok. Podle mluvčího záchranné služby Martina Brejchy se nehoda autobusu s deseti cestujícími obešla bez zranění.

Na silnicích v kraji jsou místy zbytky rozbředlého sněhu, někde kvůli silnému větru vznikají sněhové jazyky, někde je náledí. Jízdu může lokálně komplikovat také zhoršená viditelnost kvůli mlze nebo srážkám. Na Šumavě je ve vyšších polohách stále na silnicích vrstva ujetého sněhu. Kvůli povětrnostním podmínkám policisté uzavřeli kolem 9:30 silnici I/20 zhruba od 51. do 39. kilometru, sdělila ČTK Korandová. Řidiči, kteří směřují ke Štipoklasům, mají využít jiné trasy.

Vedle zásahů u nehod hasiči podle Jakoubkové při zhruba 20 výjezdech likvidovali větve a stromy popadané na silnice, elektrické vedení nebo na telefonní kabely.

V západních Čechách dnes ráno vítr dosáhl v Krušných horách místy síly orkánu (nad 118 kilometrů za hodinu). Na Klínovci dopoledne meteorologové naměřili 119 kilometrů za hodinu, na Fichtelbergu v Německu, těsně u hranic, dosáhl vítr v nárazu rychlosti až 148 kilometrů za hodinu, řekla dnes ČTK Petra Polívková z plzeňské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu. V Plzeňském kraji je největrněji na Přimdě v Českém lese na Tachovsku, kde přístroje ukázaly nárazy větru až o rychlosti 100 kilometrů za hodinu, v Plzni to bylo 83 kilometrů za hodinu. Vítr může ještě podle Polívkové sílit, odpoledne by se měl zmírňovat.

Středočeský kraj

Na některých středočeských silnicích může dnes ráno řidiče překvapit náledí. Opatrní by měli být hlavně na Kladensku a Rakovnicku. Místy jízdu ztěžuje také silný vítr. Většina cest je ale bez omezení sjízdná, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Hlavní tahy jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Na Benešovsku a Příbramsku jsou některé silnice druhé a třetí třídy namrzlé a kryté posypem, na Berounsku leží na menších cestách rozbředlý sníh. Ke zvýšené opatrnosti kvůli náledí cestáři nabádají na silnicích I/6, I/7, I/16 a I/61 na Kladensku a Rakovnicku.

Policisté a hasiči ráno vyjížděli například k nehodě cisterny s mlékem, která u Chroustova na Nymbursku sjela mimo silnici. Kvůli vyprošťování auta byl uzavřen jeden jízdní pruh.

Ústecký kraj

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné. Řidiči by měli ve vyšších polohách počítat s rozbředlým sněhem, vyplývá z informací silničářů. Varují také před silným větrem. Teploty v kraji se pohybují od minus dvou do plus tří stupňů Celsia.

Dálnice D8 a silnice prvních tříd jsou mokré po chemickém ošetření. V Krušných horách leží na silnicích prvních i nižších tříd rozbředlý sníh krytý posypem. Silnice jsou sjízdné se zvýšenou opatrností. Silničáři varují i před silným větrem.

Dopravu komplikuje několik nehod. Na Předmostí v centru Ústí nad Labem podle policejního webu naboural po smyku autobus do sloupu. Podle předběžných informací si havárie vyžádala zranění jedné cestující. Silnice je průjezdná jen s velkou opatrností. Autobus havaroval také na Karlově náměstí v Roudnici nad Labem. Srážka s osobním autem se obešla bez zranění.

Podle meteorologů bude dnes v Ústeckém kraji zpočátku zataženo se sněžením, v polohách pod 400 metrů nad mořem déšť se sněhem nebo déšť. Odpoledne má být opět zataženo se sněžením, v západní části kraje může napadnout pět až 15 centimetrů sněhu. Nejvyšší teploty vystoupí na dva až pět stupňů, na horách na minus dva až plus jeden stupeň Celsia.

Meteorologové očekávají silný vítr, který v nárazech dosahovat rychlosti až 75 kilometrů za hodinu, na západě kraje až 90 kilometrů za hodinu a na horách až 110 kilometrů za hodinu.

Kraj Vysočina

Dešťové přeháňky se sněhem dnes ráno komplikují dopravu na Pelhřimovsku. Během noci napadly asi dva centimetry nového sněhu. Hlavní silnice jsou většinou vlhké po chemickém ošetření, na vedlejších leží vrstva ujetého sněhu krytá posypem. Silnice jsou podle silničářů sjízdné, řidiči však musí věnovat jízdě zvýšenou opatrnost. U Golčova Jeníkova na Havlíčkobrodsku havarovala dvě osobní auta.

"V celém kraji jsme měli v terénu 109 sypačů," řekl ČTK Tomáš Krejčí z Krajské správy a údržby silnic. Během noci pomáhali silničáři několika vzpříčeným kamionům na Pelhřimovsku, ráno už nejsou žádné potíže hlášeny.

Je většinou oblačno až zataženo. Teploty se pohybují kolem nuly, náledí však silničáři zatím nezaznamenali. Podle předpovědi bude dnes převážně oblačno, místy přechodně polojasno, ojediněle se objeví sněhové přeháňky. Nejvyšší odpolední teploty dosáhnou nuly až plus tří stupňů. Čerstvý jihozápadní až západní vítr bude mít v nárazech rychlost až přes 70 kilometrů v hodině. Místy se mohou tvořit sněhové jazyky.

Zlínský kraj

Na některých silnicích ve Zlínském kraji se dnes ráno vlivem silného větru tvoří sněhové jazyky. Viditelnost místy snižují sněhové přeháňky. Cesty druhé a třetí třídy na Vsetínsku pokrývá ujetý sníh, silnice v ostatních částech kraje jsou většinou mokré po chemickém ošetření. Sjízdné jsou však jen se zvýšenou opatrností, vyplývá z údajů Ředitelství silnic a dálnic ČR.

V kraji je oblačno až zataženo. Teplota se ráno pohybovala od minus tří do plus dvou stupňů Celsia, odpoledne podle meteorologů stoupne nejvýše na plus čtyři stupně Celsia. Podle předpovědi bude převážně oblačno a ojediněle bude sněžit nebo padat déšť se sněhem.

V sobotu se teplota podle meteorologů bude pohybovat mezi nulou až plus třemi stupni a na většině území Zlínského kraje bude sněžit, v nížinách bude ojediněle padat déšť se sněhem. V noci na neděli teplota spadne k minus deseti stupňům a ani přes den v neděli se už podle předpovědi nedostane nad bod mrazu. V neděli by mělo sněžit jen slabě a místy.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

5°C

Dnes je pátek 15. prosince 2017

Očekáváme v 11:00 5°C

Celá předpověď