Donald Trump by měl jmenovat nového šéfa FBI

foto Ilustrační foto - Prezident USA Donald Trump

Washington - Ve Spojených státech by dnes měl prezident Donald Trump jmenovat nového šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI). Dosavadního ředitele Jamese Comeyho odvolal před týdnem, čímž vyvolal na politické scéně poprask. FBI totiž mimo jiné vyšetřuje možné ruské ovlivňování loňských amerických prezidentských voleb a úřad v této věci prověřuje i Trumpův volební štáb.

Trump, který dnes odlétá na vůbec první zahraniční návštěvu od svého lednového nástupu do Bílého domu, prohlásil, že o novém řediteli FBI chce rozhodnout ještě předtím, než odcestuje.

Nucený odchod Comeyho američtí politici i komentátoři hodnotí jako vysoce citlivou záležitost. Trump oficiálně své rozhodnutí zdůvodnil ztrátou důvěry, současně se ale objevily spekulace, že změnou v čele FBI by se mohl snažit zmařit vyšetřování ruské role během voleb.

Trump se tak do zahraničí vydává v době neklidné vnitropolitické situace. Jako první během devítidenní cesty navštíví Saúdskou Arábii, která je klíčovým spojencem USA, poté odletí do Izraele a na palestinská území, následně se setká ve Vatikánu s papežem a turné zakončí v Bruselu na summitu Severoatlantické aliance.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

8°C

Dnes je sobota 24. března 2018

Očekáváme v 23:00 1°C

Celá předpověď