Dokument Rodiče napořád ukazuje různou náhradní rodičovskou péči

foto Režisérka Olga Špátová představila 24. října v Praze dva díly dokumentárního cyklu Rodiče napořád, který přináší pohled na náhradní rodičovskou péči. Zleva jsou Roman Langer, Markéta Langerová, Kristina Kopcova, režisérka Olga Špátová, Tereza Kopcová a Mirek Kopec. Markéta a Roman Langerovi ke své vlastní dceři Elišce přijali do pěstounské péče Terezku a Jirku, dvě děti se zdravotním handicapem. Šestašedesátiletá Kristina vyrůstala v dětském domově a u adoptivních rodičů. Dnes je babičkou osiřelé Terezy a zanedbávaného Mirka a přijala vnoučata do příbuzenské pěstounské péče.

Praha - Nový dokumentární cyklus Olgy Špátové Rodiče napořád, jehož první díl Česká televize uvede 4. listopadu, přináší autentický pohled na náhradní rodičovskou péči. Šestidílný dokument nabídne šest rozdílných příběhů. Režisérka se snažila obsáhnout téma náhradního rodičovství se všemi jeho úskalími a ukazuje různé možnosti péče o děti z dětských domovů a ústavů.

"Poslední dobou točím filmy o lidech, které opravdu obdivuju. Sama si říkám, jestli bych vůbec dokázala takhle milovat cizí dítě, které je traumatizované a nemocné. Neustále mě to připomíná, abych sama nebyla malicherná a nestěžovala si," řekla ČTK Špátová. "Oni si neplní své mateřské touhy, ale především zachraňují. Vždycky když mám nějaké trápení, které se nedá srovnat s jejich, tak si na ně vzpomenu," dodala.

Režisérka například ukazuje rodiče, kteří vychovávají osm dětí, z nichž jedno trpí těžkým autismem. Druhý příběh je o pěstounce na přechodnou dobu, která se stará o roční holčičku, jejíž matka je ve vězení. Špátová také vypráví o dvou mužích, kteří se starají o tříletého chlapce, nebo rodině, která má šest dětí, z toho tři přijaté, jejichž biologická matka s nimi žije ve stejné domácnosti. Další příběh je o rodině, která se stará o dvě postižené děti a poslední film je o babičce, která si vzala do pěstounské péče své vnuky, když jim zemřela maminka.

"Chtěli jsme ukázat pěstounskou péči v celé její rozmanitosti. Proto jsme volili rodiny, které přijaly dítě se zdravotním postižením, sourozence, děti menšinového etnika a podobně," uvedla ředitelka Nadace J&T a odborná poradkyně cyklu Marie Oktábcová.

Hlavním cílem dokumentu je podle tvůrců podpořit náhradní rodinnou péči v České republice a ukázat pěstouny v jejich každodennosti. "V České republice je stále více než osm tisíc dětí v ústavních zařízeních a bohužel stále jsou umisťovány do zařízení i děti v raném věku," uvedla Oktábcová.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

30°C

Dnes je středa 22. srpna 2018

Očekáváme v 11:00 27°C

Celá předpověď