Dokument Co dokáže lež upozorňuje na válku o lidskou mysl

foto Počítač, notebook, internet - ilustrační foto.

Praha - Koprodukční snímek dokument České televize (ČT) a ARTE Co dokáže lež se snaží o analýzu informační války a vlivu dezinformací v ČR. Věcně se pokouší zjistit, kdo stojí za nepravdivými zprávami, které se šíří především na sociálních sítích a takzvaných konspiračních webech. Snímek natáčený v Česku, Velké Británii, Nizozemsku a Rusku uvede ČT2 v úterý 23. května. Novináře o tom informoval režisér Tomáš Kudrna.

"Propaganda nás provází odnepaměti. Já ji ještě pamatuju z dob socialismu, kdy jsem cestou do školy chodil kolem plakátu 'Se Sovětským svazem na věčné časy'. Propaganda nás provází a masíruje i dnes, ale má za cíl jiné cíle než ta minulá. A právě o téhle nové propagandě, která má skryté záměry, je film Co dokáže lež," uvedl režisér Kudrna.

V dokumentu se hostující novináři, politici a aktivisté vyjadřují k činnosti zhruba čtyř desítek webů, které jsou podle jejich názorů 'proruské'. Režisér Kudrna, který snímek orámoval archivními záběry z okupace ČR prokremelskými vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, uvedl, že nechce démonizovat ruskou propagandu. V dokumentu dokonce nechává vedle novinářky Sabiny Slonkové, ministra obrany Martina Stropnického nebo publicistky a držitelky Pulitzerovy ceny Anne Applebaumové promluvit i ukrajinského podnikatele ruského původu Alexandra Barabanova, který upozorňuje na ruské obavy z rozšiřování NATO po roce 1989.

Autoři dokumentu také zkoumají, do jaké míry jsou zprávy, příběhy a emoce šířené na webech součástí ruské propagandy a jakou roli v tom hrají čeští občané, kteří jsou z nejrůznějších důvodů znepokojeni z vývojem v ČR. "Zabýváme se otázkou, jestli současná vlna dezinformací je náhodná nebo cílená, a pokud cílená, tak kdo za ní stojí a jaké jsou jeho motivace. Žijeme uprostřed internetové a informační revoluce a měli bychom se rychle zorientovat v tom, co se kolem nás vlastně děje," podotkl Kudrna.

Na vzniku dokumentu ČT se podílela také ARTE, televizní stanice se sídlem ve Štrasburku a Baden-Badenu. Díky této spolupráci se objeví také v Německu, Belgii, Francii a Švýcarsku.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

22°C

Dnes je úterý 24. dubna 2018

Očekáváme v 23:00 14°C

Celá předpověď