Do voleb čeká vládu ve sněmovně ještě prosazení řady priorit

foto Schůze Poslanecké sněmovny - ilustrační foto.

Praha - Ačkoli se chce vláda v posledních měsících svého mandátu zaměřit především na exekutivní opatření, čeká ji do voleb v říjnu příštího roku v Parlamentu práce na schválení řady ohlašovaných priorit. Některé návrhy zákonů ještě ministři ani nepředložili ke schválení kabinetu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) je pobízí k rychlému dokončení návrhů na bilančních schůzkách. Chce, aby je vláda dostala na stůl do konce roku. Desítky dalších předloh leží ve Sněmovně, na schválení části z nich již kabinet zřejmě rezignoval.

Kvůli časové tísni se už nyní kabinet snaží některým změnám usnadnit legislativní cestu tím, že je ve Sněmovně přidá k již projednávaným normám formou poslaneckého návrhu, jde například o navýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné. Poslední šanci na úspěšné absolvování celého legislativního procesu budou mít podle končícího ministra pro lidská práva a legislativu Jiřího Dienstbiera (ČSSD) předlohy dodané zákonodárcům na jaře. Od jeho nástupce Jana Chvojky jako dlouholetého člena ústavně právního výboru si premiér slibuje pomoc v legislativním finiši.

Ministra spravedlnosti za ANO Roberta Pelikána požádal Sobotka o návrh insolvenčního zákona, exekučního řádu a zákona o bezplatné právní pomoci. Z dílny ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) chybí podle premiéra dlouho očekávaný předpis o veřejnoprávní instituci v kultuře. Od ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka (ČSSD) čeká, že do konce roku předloží zákon o zahraniční službě. Z priorit sociálních demokratů zatím ve Strakově akademii neleží zákon o sociálním bydlení.

Ve Sněmovně jsou z vládních předloh před úvodním kolem projednávání tři desítky předloh. Nejstarší je ústavní novela, která upravuje mimo jiné pravomoci prezidenta. Vláda ji doručila do Sněmovny už loni v červnu, je však pravděpodobné, že Sněmovna předlohu vůbec neprojedná. V prvním čtení je taky například návrh ústavního zákona o celostátním referendu. Poslanci ji mají od loňského července. Letos v březnu předlohu podpořil ve Sněmovně prezident Miloš Zeman, tím její projednávání v úvodním kole zatím skončilo. Protože i pro její schválení vláda potřebuje v obou parlamentu třípětinovou většinu, je osud návrhu nejistý.

Od letošního dubna leží ve Sněmovně vládní návrh nového zákona o státním zastupitelství, který například ruší obě vrchní státní zastupitelství v Praze a v Olomouci a naopak zakládá takzvaný protikorupční speciál. Poslanci měli už dřív k předloze výtky, pravděpodobně by ji neschválili. Zadrhlo se i projednávání nového památkového zákona. Poslanci k němu zahájili kritickou debatu v dubnu, dosud se k ní nevrátili.

Předloh, které podali poslanci, čeká na úvodní debatu ve Sněmovně sedm desítek. Je pravděpodobné, že část z nich zůstane v tomto stavu do konce volebního období, kdy takzvaně spadnou pod stůl. V jednotkách se počítají krajské a senátní návrhy, které čekají na otevření.

Před druhým čtením je ve Sněmovně 16 vládních předloh, mimo jiné vládní daňový balíček, ke kterému chce vicepremiér Andrej Babiš (ANO) přidat změny v elektronické evidenci plateb. Ale také desítka poslaneckých předloh, mimo jiné novela skupiny zákonodárců z ČSSD, která by prodloužila lhůtu na kontrolu rozhodnutí o vydání majetku církvím v restitucích. Poslanci v tomto případě od září 2014 nedokončili druhé čtení návrhu.

Na závěrečné schvalování poslanci čeká 17 předloh. Je mezi nimi i sporný návrh o rozšíření pravomocí ombudsmana. Na schůzi, kterou zahájí poslanci příští týden, by mohla být schválena jak pravidla pro národní parky, tak by mohl být schválený také takzvaný protikuřácký zákon.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 11:00 12°C

Celá předpověď