Do venezuelského shromáždění se dostaly špičky socialistů

foto Venezuelské volby do nového Ústavodárného shromáždění. Lidé čekají u volební místnosti v Caracasu.

Caracas - Do Ústavodárného shromáždění ve Venezuele byl zvolen muž číslo dvě vládnoucích socialistů Diosdado Cabello a řada exministrů a dalších socialistických předáků. Vyplývá to z částečných výsledků zveřejněných dnes volební komisí. Shromáždění, jehož volbu opozice bojkotovala, patrně zcela ovládnou přívrženci vládnoucí levice. Podle venezuelských médií však může ustavení sboru oslabit pozici prezidenta Nicoláse Madura v rámci vlastní strany.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro u voleb do Ústavodárného shromáždění. Vedle Cabella byli podle předběžných výsledků z některých regionů mezi 545 členy nového zákonodárného sboru zvoleni například bývalá ministryně zahraničí Delcy Rodríguezová, někdejší viceprezident Aristóbulo Istúriz či exministři Jesús Faría a Ricardo Molina. V řadách sboru zasedne i Madurova manželka Cilia Floresová. Všichni tito politici jsou považováni za "těžké váhy" socialistů, jejichž cílem bude nabourat moc parlamentu ovládaného opozicí.

Konečné výsledky by měly být známy během dnešního dne, vzhledem k neúčasti stoupenců opozice se však očekává, že velkou většinu míst v ústavodárném sboru si v nedělních volbách zajistili socialisté.

Demonstrant u hořících trosek motocyklů zapálených při střetech protivládních demonstrantů s policií ve venezuelském Caracasu. Opozice ve volbách vidí Madurovu snahu upevnit si autoritativním stylem pozici ohroženou masovými nepokoji a ekonomickou krizí v zemi. Vznik shromáždění krizizovaly i Spojené státy, Evropská unie či několik zemí regionu.

Sám Maduro sice po skončení voleb oslavoval a pohrozil některým opozičním poslancům vězením, část znalců se však domnívá, že vznik Ústavodárného shromáždění může ohrozit jeho pozici ve straně. Pravomoci shromáždění budou totiž velmi široké, bude moci měnit ústavu či převzít moc parlamentu. "Největší jistotou je, že Diosdado Cabello se stává postavou na stejné či vyšší mocenské úrovni než je Maduro," domnívá se politoložka Margarita Lópezová z Centrální univerzity v Caracasu.

Rozkol ve straně může podle expertů nastat i z toho důvodu, že část socialistů považuje za nedotknutelnou ústavu přijatou v roce 1999 za vlády dlouholetého levicového vůdce Huga Cháveze, který pro většinu příznivců levice zůstává nepřekonatelnou modlou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 19. července 2018

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď