Do Kunovic dorazily zbývající části bývalého vládního letounu

foto Do Leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku dorazil 8. listopadu z pražského letiště v Kbelích konvoj se zbývajícími částmi bývalého vládního letounu Tu-154. Trup stroje je v muzeu od září.

Kunovice (Uherskohradišťsko) - Do Leteckého muzea v Kunovicích na Uherskohradišťsku dnes po asi desetihodinové cestě dorazil konvoj se zbývajícími částmi bývalého vládního letounu Tu-154. Na jeho palubě slavili v roce 1998 čeští hokejisté olympijské zlato z Nagana. Nadšenci, kteří chtějí stroj zachránit, nejprve v září převezli z pražského letiště v Kbelích do muzea trup letadla. Dnes na třech kamionech dovezli chybějící ocasní a kýlové plochy, sání motoru nebo křídlo. Podle vedoucího muzea Martina Hrabce by letoun mohl být smontován v roce 2018.

"Cesta ze začátku odsýpala. Nějaké zpoždění jsme nabrali až před Olomoucí a pak výrazné v podhůří Chřibů od Bučovic přes Nesovice a Brankovice. Jsou tam nešťastně řešené ostrůvky. Navíc lidé z protijedoucích aut si konvoj fotili místo toho, aby jeli a protisměr nám uvolnili, což nás také zdržovalo," řekl ČTK Hrabec. Kvůli šířce soupravy bylo na některých místech nutné odmontovat dopravní značky. Na zmíněných ostrůvcích ale podle Hrabce byly značky, které demontovat nejdou. "Tam jsme se vyhýbali na milimetry," doplnil.

Video: Do Kunovic dorazily zbývající části bývalého vládního letounu
08.11.2016, 17:48, autor: ČTK/ jav/ama, zdroj: ČTK/Zlín

Cesta konvoje se zbylými částmi někdejšího vládního letounu ale byla mnohem jednodušší než převoz trupu letounu, který v září trval tři dny. "Bylo to jednodušší. Náklad nebyl tak dlouhý, tady to bylo spíše o šířce," dodal Hrabec.

Části letounu nyní budou čekat na to, až budou opět namontovány zpět na letadlo. "Teď ještě dokončujeme demontáž centroplánu, střední části letadla. To nám jde dobře. Snažíme se, abychom letadlo co nejrychleji postavili na vlastní podvozek, abychom mohli odstranit podpůrné konstrukce. Potom se vrhneme na ocasní části," plánuje Hrabec. Na letounu podle něj pracuje podobně jako na demontáži zhruba desetičlenný tým. "Hlásí se nám i další dobrovolníci, například z kroužku mladých techniků," dodal.

Slavné "tůčko" létalo spolu se svým dvojníkem do roku 2008 ve vládní letce. Poté, co bylo nahrazeno novými airbusy, ho koupilo kunovické letecké muzeum. Svůj nejslavnější let zažilo 23. února 1998, kdy na jeho palubě slavili hokejisté olympijské zlato z Nagana. V den 18. výročí finálového zápasu v Naganu vyhlásili zástupci muzea kampaň, jejímž cílem bylo vybrat peníze na demontáž a převoz letadla do Kunovic. Potřebná částka 400.000 korun byla nakonec několikrát překročena. Lidé si prostřednictvím příspěvků koupili i sedačky v letadle, dvě místa v prezidentském salonu a místo druhého pilota.

Letecké muzeum nyní vystavuje 22 exponátů, další čtyři včetně Tu-154 k výstavě připravuje. Muzeum plánuje, že alespoň část letadel schová pod střechu. Podle Hrabce muzeum usiluje o koupi či dlouhodobou výpůjčku pozemku, na kterém letadla stojí, což je nutné pro stavbu hangárů. Chystá i pořízení mobilního hangáru, kde by příští rok vystavilo tři exponáty. Muzeum letos navštívilo přes 25.000 lidí, utržilo asi 1,5 milionu Kč.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je neděle 24. září 2017

Očekáváme v 23:00 12°C

Celá předpověď