Do Jihočeského muzea láká třímetrová pomlázka i golgota v lahvích

foto Třímetrová pomlázka zapůjčená z Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově láká na velikonoční výstavu, která 16. března začala v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

České Budějovice - Třímetrová pomlázka i výjevy ukřižování Krista ve skleněných lahvích lákají na velikonoční výstavu, která dnes začala v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Kolekce nabízí i prostor, kde si děti zkusí cvrnkání kuliček. ČTK to řekla kurátorka Hana Soukupová. Výstava potrvá do 23. dubna.

Výjevy ukřižování Krista ve skleněných lahvích lákají na velikonoční výstavu, která 16. března začala v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Připomíná dvě podoby Velikonoc. Zvyky spojené s jarem a největší křesťanské svátky roku. K zajímavostem se řadí pomlázka dlouhá 3,1 metru zapůjčená z Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově nebo různé kraslice. Nejrozšířenější je v kraji druh kraslic zdobených voskovou batikou, kterým se říká doudlebské straky.

"Máme tu vyškrabované kraslice, jimž se říkalo rejsky, i pruhované ze Strmilovska, které se dělaly pomocí štráfkovacího stroje. Vajíčko se strčilo do držáčku, točilo se a provázkem namočeným v barvě se vytvářely štráfky. Také jsme vystavili kraslice Marie Husarové, to je legenda mezi kraslicářkami," řekla Soukupová. Kraslic má muzeum ve sbírkách několik set. Tradice je v kraji stále živá, hodně se dělá tradiční vosková batika.

V Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích začala 16. března výstava, která připomíná dvě podoby Velikonoc, zvyky spojené s jarem a největší křesťanské svátky roku. Na snímku ukazuje Libor Soukup zapomenutou techniku malování vajec nití. Křesťanský rozměr Velikonoc připomíná sedm výjevů ukřižování Krista ve skleněných lahvích. Je to golgota s detaily, jako jsou lucerny, hřeby, kostky, které hráli vojáci o Ježíšův oděv, nebo halapartny. Doplňuje je keroplastika, voskový Kristus pod sklem. Jinou vitrínu zaplnily krucifixy, jeden z takzvaného selského stříbra, ze stříbřeného skla, nebo miniaturní obrázková bible. Na stěnách jsou podmalby na skle.

Děti si zkusí cvrnkání kuliček do důlku. "Každé dítě dostane ke vstupence tři skleněné kuličky a může si chvilku hrát," řekla Soukupová.

V Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích začala 16. března výstava, která připomíná dvě podoby Velikonoc, zvyky spojené s jarem a největší křesťanské svátky roku. Kolekci zpestřují historické velikonoční pohlednice, které se v Čechách posílaly od konce 19. století do roku 1950. Na jednom je tramvaj plná zajíců, na jiném dívenka s andělskými křídly řídící auto. "Čím jsou pohledy starší, tím jsou roztomilejší," řekla kurátorka.

V předsálí zaujmou díla současných tvůrců i šumavská specialita, kohoutí kříž zobrazující nástroje Kristova umučení. "V krajině bývaly i pětimetrové," řekla kurátorka. Výstavu doprovodí ukázky zdobení kraslic nebo předení velkopátečních nitek, které mají zaručit ochranu a štěstí.

Zřizovatelem muzea je Jihočeský kraj, letos mu dal na provoz 40,1 milionu korun. Ve sbírkách má muzeum téměř milion předmětů.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

4°C

Dnes je čtvrtek 18. ledna 2018

Očekáváme v 7:00 1°C

Celá předpověď