Dnes se slaví den dobrovolnictví a dárcovství - Giving Tuesday

foto Peníze, bankovky, česká měna, koruna, úspory - ilustrační foto.

Praha - Dnes se po celém světě slaví den dobrovolnictví a dárcovství - Giving Tuesday. V Česku se kampaň, která podporuje a oslavuje chuť pomáhat, koná poprvé, ve světě popáté. Loni se do akce po celém světě zapojilo více než 45.000 organizací ze 71 zemí. Dárci poskytli finanční podporu potřebným, nabídli dobrovolnictví nebo přispěli charitativní kampaní. Den darování neomezuje aktivity na jeden den, ale má odstartovat celý rok dobrovolných aktivit.

Do akce se mohou zapojit firmy, organizace, škola, rodina nebo jednotlivec tím, že věnují svůj čas, peníze nebo produkty pro dobrou věc. Zájemci svou aktivitu komunikují na sociálních sítích, seznam přihlášených akcí v Česku je na webové stránce Giving Tuesday.

K letošnímu dárcovskému dni se připojila například humanitární organizace Člověk v tísni. Dnešek využije k poděkování stávajícím dobrovolníkům a náboru nových. Dobrovolníci pomáhají na všech devíti českých pobočkách Člověka v tísni, které poskytují sociální služby v sedmi krajích České republiky. "Docházejí přímo do rodin, kde každý týden zhruba dvě hodiny pomáhají dětem s učivem, se kterými mají potíže. Spolupracují s rodiči, kteří jsou doučování přítomni, a učiteli dětí," uvedl Martin Kovalčík z Programů sociální integrace Člověka v tísni.

Zvláštní dárcovskou výzvu na pomoc severu Nigérie vyhlásila třeba i organizace Lékaři bez hranic. Zájemci mohli přispívat již v minulých dnech, dnes sbírka vyvrcholí.

Národním ambasadorem dnešního svátku je v ČR Asociace společenské odpovědnosti. Organizace zastřešující tuzemské dárce Fórum dárců spustila ke Giving Tuesday kampaň s názvem Den dárců.

Mezinárodní svátek dobrovolnictví a dárcovství se koná vždy v úterý po americkém Dni díkuvzdání. Nadace Organizace spojených národů jej poprvé vyhlásila v roce 2012, a to v reakci na komercializaci a konzumerizaci společnosti, která je spojená se svátky Černý pátek (Black Friday) a tzv. kybernetické pondělí (Cyber Monday). Partnery Giving Tuesday se staly velké firmy jako Google, Microsoft či Skype.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

15°C

Dnes je pátek 24. listopadu 2017

Očekáváme v 9:00 7°C

Celá předpověď