Divadelníci v Duchcově budují z opuštěného domu Pohádkové muzeum

foto Majitelé soukromého divadla, Milan Petrovský (vpravo) s manželkou Marií (vlevo), se rozhodli vybudovat v Duchcově na Teplicku Pohádkové muzeum. V domě má být pohádka, kterou se bude procházet. Dětským návštěvníkům se muzeum otevře příští rok v květnu. Na snímku ze 7. listopadu jsou tvůrci muzea v jeho interiéru.

Duchcov (Teplicko) - Majitelé prvního soukromého kamenného divadla v Česku se rozhodli vybudovat v Duchcově na Teplicku Pohádkové muzeum. Vodníci a čerti se postupně stěhují do léta opuštěného obytného domu. Především dětským návštěvníkům se muzeum otevře příští rok v květnu.

Divadlo M manželů Milana a Marie Petrovských sousedí s objektem, který byl několik let zavřený. Z obavy, co bude se stavbou dál, se rozhodli dům koupit. "Nejdřív jsme mysleli, že tam budeme mít jen sklad, abychom měli vedle divadla klid, ale nakonec nás napadlo vybudovat muzeum. Protože hrajeme pohádky, je určeno právě jim," řekl ČTK ředitel divadla Milan Petrovský.

Klíče od objektu dostali noví majitelé na začátku června a hned začali s rekonstrukcí. První na řadě byla fasáda a zednické opravy, omítky, nová elektřina. "Teď se už maluje a instaluje. K dnešnímu dni máme 80 procent nainstalováno, ještě se dotváří scénické věci jako hudba, osvícení. Vše chceme stihnout do května, kdy budeme otvírat," uvedl Petrovský.

V domě se bude odehrávat pohádkový příběh o hastrmance a Aničce ze mlýna, lásce vodníka k lidské bytosti a zlé tetičce. "Bude to pohádka, kterou se bude procházet. Manželka vyrobila všechny figuríny sama, já mám na starosti dekorace," řekl Petrovský, který založil divadlo se svou ženou v roce 1994.

Postav do muzea je zatím sedm, ještě vzniká čert, mlynářka a vodnický otec. "Průvodce bude s návštěvníky procházet jednotlivé místnosti, které budou scénami v příběhu, zavítají i do pohádkové školy, kde se děti naučí říkanku nebo písničku, projdou vodnickým světem plným živých ryb nebo žabince a v trůnní síni se budou moci vyfotit s hastrmankou a vodníkem," popsal chystaný projekt Petrovský.

Při speciálních akcích budou autorskou pohádku hrát herci. Otevřeno má být od úterý do neděle přes letní sezonu. Náklady majitelé divadla hradí z vlastních prostředků. "Příští rok už budeme mít 24. divadelní sezonu a za tu dobu jedeme bez jakýchkoliv dotací a grantů," řekl ředitel, který vede desetičlenný soubor. Zájem o představení duchcovského divadla podle majitelů stále je. "Živí nás hlavně zájezdy do velkých měst a divadel a speciální akce," poznamenal Petrovský. Představení Divadla M, které má všechny pohádky autorské, lze vidět od Aše až po Bratislavu.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

27°C

Dnes je čtvrtek 16. srpna 2018

Očekáváme v 15:00 28°C

Celá předpověď