Diplomacie řeší odcizení tabulky z památníku Rudé armádě

foto Ministerstvo zahraničí ČR obdrželo 31. března nótu od ruské ambasády se stížností na poškození pomníku vojákům Rudé armády v Malém Březně na Ústecku, zmizela z něj tabulka s nápisem a pěticípá hvězda. Na snímku je místo, kde byla hvězda.

Praha - Ministerstvo zahraničí obdrželo nótu, v níž si ruská diplomacie stěžuje na poškození pomníku vojákům Rudé armády v obci Malé Březno na Ústecku. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí Irena Valentová. Z pomníku podle ministerstva někdo sejmul nápis a pěticípou hvězdu. Podle informací serveru Aktuálně.cz mohlo jít o protestní akci občanů, kteří nesouhlasili s jeho nedávnou opravou.

Ministerstvo zahraničí ČR obdrželo 31. března nótu od ruské ambasády se stížností na poškození pomníku vojákům Rudé armády v Malém Březně na Ústecku, zmizela z něj tabulka s nápisem a pěticípá hvězda. Na snímku je místo, kde byla tabulka."MZV potvrzuje přijetí nóty od velvyslanectví Ruské federace v ČR. Nótu jsme prostudovali a ohledně dalšího postupu jsme v kontaktu se zástupci dané obce a s ruskou ambasádou," řekla ČTK mluvčí ministerstva Irena Valentová.

V nótě, kterou ministerstvo obdrželo dnes ráno, se píše, že pomník byl znesvěcen. Ruské ministerstvo zahraničí na svých webových stránkách popisuje poškození jako vandalismus.

Podle informací Černínského paláce někdo z památníku sňal pěticípou hvězdu a tabulku s nápisem. Památník, který byl po rekonstrukci slavnostně odhalen loni v prosinci, podle zjištění ministerstva nebyl jinak poškozen například posprejováním. Na odcizené tabulce byl nápis "Z VDĚČNOSTI RUDÉ ARMÁDĚ". "Tento nápis se na památníku nachází i po odejmutí tabulky," dodala Valentová. Byl vytesán do kamene původního pomníku pod ukradenou tabulkou.

Starostka obce Renata Zvoníčková řekla serveru Aktuálně.cz, že oprava pomníku vyvolala v obci spor. Část obyvatel ho vítala a část byla zásadně proti. Obec podle starostky začala po zmizelé ceduli pátrat. "Mysleli jsme si, že to zjistíme sami. Ale po reakci, kterou krádež vyvolala, asi policii budeme muset kontaktovat," dodala.

Slavnostního odhalení opraveného pomníku se loni v polovině prosince zúčastnil kromě diplomatů a vedení kraje také ústecký senátor Jaroslav Doubrava (Severočeši.cz). "Místní lidé mi říkali, že někteří obyvatelé Malého Března měli problém s tím, že se pomník opravuje," řekl ČTK Doubrava. Policie podle mluvčí Veroniky Hyšplerové o poškození pomníku nemá žádné informace. "Neevidujeme podnět o poškození pomníku ani jinou trestnou činnost související s vandalismem," řekla ČTK Hyšplerová.

Ruská diplomacie v prohlášení uvedla, že očekává nalezení viníků a obnovení původní podoby pomníku. Požaduje také přijetí opatření, která by zabránila, aby se podobný incident opakoval.

Jak bude české ministerstvo dále postupovat, Valentová neupřesnila. "V tuto chvíli nic dalšího specifikovat nebudeme, je to v jednání," uvedla. Péče o podobné památky je předmětem konzultací komise pro válečné hroby, kterou má v gesci ministerstvo obrany.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je pondělí 22. ledna 2018

Očekáváme v 13:00 1°C

Celá předpověď