Díla Josefa Čapka patří k nejdražším na českém trhu

foto Na aukci v Praze se za 14,1 milionu korun bez aukčních poplatků prodal obraz Josefa Čapka V červnu (Kraj). Jedná se tak údajně o dosud nejdráže prodaný Čapkův obraz v Česku. ČTK to řekl ředitel galerie a aukční síně European Arts Albert Trnka.

Praha - Díla malíře Josefa Čapka, který se narodil před 130 lety, patří mezi nejdráže prodávané autory na českém trhu. Jeho autorský rekord padl loni, kdy se obraz V červnu prodal za více než 14 milionů korun. Představitel českého kubismu a sociálně laděných děl je také často vystavovaným autorem. Jeho výstavu na přelomu let 2009 a 2010 si na Pražském hradě prohlédlo přes 73.000 lidí. Josef Čapek byl zásadním představitelem české moderny, která mimo jiné pro výtvarné umění objevovala dětský svět.

Josef Čapek, český malíř.

Jeho tvorba pro děti zaujímá v české kultuře významné místo. Inspirovala navíc i další umělce, kteří nalezli k dětskému světu tvůrčí cestu: básníky Františka Hrubína a Jana Skácela. Jejich sbírky Modré nebe (1948) a Kam odešly laně (1985) vznikly na motivy Čapkových kreseb s dětskou tematikou, poprvé zveřejněných v roce 1935.

Skladatel Miloslav Kabeláč zkomponoval v roce 1950 cyklus dětských sborů Modré nebe s podtitulem Knížka dětských zpívánek podle obrázků Josefa Čapka a na Hrubínova slova pro dětské hlasy a klavír. Jejich vzájemné vztahy představuje publikace Nespatříte hada, kterou v těchto dnech vydává nakladatelství Artefactum.

Obraz Josefa Čapka Venkovský hřbitov (na snímku z 21. dubna 2016), který byl dlouhá léta v soukromé sbírce a téměř sto let ho veřejnost nespatřila, se na dnešní aukci v Praze prodal za 2,7 milionu korun. Jeho vyvolávací cena byla o sto tisíc nižší. ČTK to řekl Albert Trnka z aukční síně European Arts.

Zabývá se také obecnějšími otázkami, jaké pro moderní evropské výtvarné umění, literaturu a hudbu otevíralo téma dětského světa, dětského tvoření a poté umělecké tvorby pro děti.

Josef Čapek patřil ke generaci, která se narodila v 80. letech 19. století a zasloužila se o avantgardní umělecký a literární vývoj. I když je Čapkovo jméno dnes spojováno především s fenoménem českého kubismu, jeho činnost měla mnohem širší dosah. Čapka - umělce i Čapka - spisovatele ale spojuje princip hledání pravdy, který vkládal do každého svého projevu a naplňoval ho přesvědčením, že lidstvo představuje eticky nerozdělitelný a rovnoprávný celek, uvedl před časem k výstavě sociálních motivů v tvorbě Josefa Čapka její kurátor Richard Drury.

Lidem pohybujícím se na okraji společnosti se známý malíř věnoval v letech 1916 až 1926, kdy i na něj dolehla existenciální tíseň první světové války a napětí, které vzniklo z ekonomických krizí a nezaměstnanosti doprovázející poválečné období.

Nejdražším dílem Čapka v tuzemských aukcích dlouho byl obraz Děvče v růžových šatech a bylo také dílem, které zaznamenalo jeden z největších nárůstů proti vyvolávací ceně. V roce 2007 se obraz vyvolával za 2,2 milionu korun a vydražil se za 12 milionů korun bez aukční přirážky. Obraz pochází z roku 1916. Dnes je v žebříčku nejdráže prodaných děl na 30. místě. Čapkův rekord držel téměř deset let, až loni ho nahradil obraz V červnu (Kraj) z roku 1938 vydražený za 14,1 milionu korun. Obraz ukazuje právě dětský svět, který Čapka fascinoval.

Za milionové sumy se v českých aukcích prodalo přes deset jeho obrazů, úspěch má jeho dílo ale i v zahraničí. Před třemi lety se za 265.250 liber (tehdy 7,8 milionu korun), v londýnské aukční síni Sotheby's vydražil oboustranný Čapkův obraz z roku 1915. Odhadní cena byla poloviční. V roce 2011 bylo v Londýně vydraženo oboustranné plátno Námořník a Fantomas z let 1917 až 1920 za 470.000 liber (tehdy téměř 13 milionů korun).

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

2°C

Dnes je pondělí 19. února 2018

Očekáváme v 1:00 -3°C

Celá předpověď