Demokrat ovládl volby v Georgii vnímané jako test pro Trumpa

foto Volební místnost, volby v USA - ilustrační foto

Atlanta (USA) - Doplňovací kongresové volby v americkém státě Georgia, vnímané jako test popularity republikánského prezidenta Donalda Trumpa, jasně ovládl demokratický kandidát. Triumf ve volebním obvodě tradičně preferujícím republikány však třicetiletému politickému nováčkovi Jonu Ossoffovi ke kongresovému křeslu nestačil. Podle průběžných výsledků těsně nedosáhl na 50 procent a o novém kongresmanovi tak rozhodne až červnové druhé kolo. Trump tento fakt označil za velké republikánské vítězství.

Bývalému politickému asistentovi, který využívá vlny odporu proti Trumpovi, se podařilo shromáždit nebývalé množství peněz od demokratických dárců a i díky nejhlasitější kampani získal v prvním kole voleb přes 48 procent hlasů. Daleko za ním skončila s necelými 20 procenty nejúspěšnější ze skupiny republikánských kandidátů, někdejší georgijská ministryně Karen Handelová.

"Už tohle je vítězství, jaké tu dlouhá léta nebylo. Nedbali jsme na nepříznivou výchozí pozici, vzepřeli se odhadům," řekl Ossoff svým příznivcům v narážce na to, že okrsek na severním předměstí georgijské metropole Atlanty již od 70. let minulého století nepřetržitě ovládají republikánští kandidáti.

Jeho hlavním předvolebním slibem bylo "rozzuřit Trumpa", pro něhož byly georgijské volby první významnější voličskou zkouškou od nástupu do funkce. Prezident, jehož relativně nevelká popularita dosahuje podle průzkumů maximálně 40 procent, před volbami opakovaně podporoval republikánské kandidáty, kterých o přízeň voličů soutěžilo celkem 11. Ossoffa před volbami označoval za "ultraliberála", který si nebude vědět rady s přistěhovalci a zvýší daně.

"Konání druhého kola v Georgii je velkým vítězstvím ´R´. Jsem rád, že jsem pomohl," napsal Trump v reakci na twitteru, když zároveň jako v mnoha předchozích případech obvinil ze lží média podporující Ossoffa.

Podle komentátorů je však podstatné, že se kvůli Trumpovi od republikánů odvrátila část jejich tradičních voličů, což může bez ohledu na výsledek červnového druhého kola doplňovacích voleb v Georgii přinést demokratům podstatnější zisky v celonárodních kongresových volbách na podzim příštího roku.

Handelová, která bude v červnu spoléhat na podporu svých neúspěšných spolustraníků, se k Trumpovi v kampani příliš nevyjadřovala. "Jistěže podporuji prezidenta a budu s ním spolupracovat na tématech, v nichž se shodneme," řekla pouze agentuře AP s tím, že nechce, aby o jejím úspěchu či neúspěchu ve druhém kole rozhodoval postoj k hlavě státu.

Vítěz voleb získá křeslo, které v pravidelných volbách v listopadu vybojoval republikán Tom Price. Nedlouho po volbách se však mandátu vzdal kvůli tomu, že si jej Trump vybral do pozice ministra zdravotnictví.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Načíst další článek

1°C

Dnes je pátek 23. února 2018

Očekáváme v 17:00 -1°C

Celá předpověď