Další ozbrojená skupina vyzvala armádu ve Venezuele ke vzpouře

foto Vojáci před kasárnami na předměstí třetího největšího města Venezuely Valencie, kde skupina vojáků a civilistů pod vedením bývalého kapitána v neděli vyhlásila rebelii proti vládě prezidenta Madura. Vzpouru ale vláda potlačila.

Caracas - Další ozbrojená skupina vyzvala ve Venezuele ke svržení autoritářské vlády prezidenta Nicoláse Madura. Na videu zveřejněném v noci na dnešek muži tvrdí, že jsou členy ozbrojených sil. Informoval o tom deník El Nacional. Demonstrace v ulicích Caracasu dnes organizuje starosta jednoho z předměstí metropole odsouzený ve středu k 15 měsícům vězení.

"Už skončil čas dialogu, pánové politici, už nebudete podvádět národ," prohlásil na videu zakuklený muž celý v černém, obklopený desítkou dalších ozbrojenců v kuklách. Vyzval "své kolegy z ozbrojených sil", aby povstali a svrhli "komunistickou diktaturu".

"Naše dosavadní akce šly všechny podle plánu," prohlásil lídr skupiny. Podle listu El Nacional tak pokračuje takzvaná Operace David, k níž vyzývaly i letáky šířené o víkendu ve třetím největším venezuelském městě Valencia. Píše se v nich, že "policie a ozbrojené síly země stojí jednotně proti komunistické tyranii".

Součástí Operace David byla podle opozičního tisku i vzpoura v kasárnách ve Valencii, kterou v neděli potlačily vládní jednotky. Za vzpourou stál bývalý kapitán tamní jednotky Juan Caguaripano, na něhož je už tři roky vydán zatykač a který o víkendu zveřejnil také video vyzývající armádu ke vzpouře.

Venezuelské ozbrojené síly vydaly v neděli prohlášení, v němž tvrdí, že stojí za Madurovou vládou. O jednotné podpoře mezi vojáky ale panují pochybnosti. Podle opozice roste počet vojáků, kteří s autoritářskými postupy vlády nesouhlasí. Od dubna, kdy lidé začali téměř každodenně protestovat v ulicích, skončily ve vězení nejméně dvě desítky armádních důstojníků kvůli "rebelii a zradě". Protesty mají už na 130 obětí.

Nejvyšší soud kvůli demonstracím od dubna odsoudil už několik opozičních starostů za to, že nezabránily barikádám v ulicích. Poslední z nich, David Smolansky, svolal na dnešek protesty do Caracasu. "Jsem dvanáctý sesazený starosta. Půjde-li to tímto tempem, nezůstane v zemi ve funkci žádný starosta Jednoty (opoziční koalice MUD, pozn. ČTK)," uvedl Smolansky.

Koalice Stůl demokratické jednoty (MUD), která má od loňska většinu v parlamentu, ve středu oznámila, že se zúčastní prosincových regionálních voleb. Vládní socialisté se ale zřejmě budou snažit opozičním kandidátům v účasti všemožně zabránit.

V úterý oznámila národní volební komise, že MUD se nesmí účastnit voleb v sedmi z 23 venezuelských států. V noci na dnešek místopředseda socialistů Diosdado Cabello prohlásil, že opoziční kandidáti budou potřebovat pro volby "certifikát dobrého chování".

"Kdo se bude chtít účastnit, musí dostat certifikát dobrého chování od Ústavodárného shromáždění..., který potvrdí, že jste nevyzývali ke zničení Venezuely," prohlásil Cabello ve státní televizi. Ústavodárné shromáždění je nový zákonodárný orgán, který vzešel z nedávných kontroverzních voleb a vyhlásil, že má pravomoc nade všemi institucemi v zemi. Volby do něj opozice bojkotovala jako nedemokratické a neuznává ho více než desítka amerických států, ani Evropská unie.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2018 ČTK

Reklama

17°C

Dnes je sobota 23. června 2018

Očekáváme v 13:00 17°C

Celá předpověď