Dalajlamu vítala v Praze tisícovka lidí, setká se s Bělobrádkem

foto Přivítání tibetského duchovního vůdce dalajlamy (na snímku) na Hradčanském náměstí v Praze, kam přijel 17. října na konferenci Forum 2000.

Praha - Tibetský duchovní vůdce dalajlama dnes přijel do Prahy, kde se zúčastní 20. ročníku mezinárodní konference Forum 2000. Na vítací akci na Hradčanské náměstí přišla asi tisícovka lidí, dalajlama zde ve své řeči vyzval, aby lidé udržovali odkaz bývalého prezidenta Václava Havla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že se s dalajlamou nesejde. Setkání s ním na úterý ohlásili vicepremiér Pavel Bělobrádek a ministr kultury Daniel Herman (oba KDU-ČSL).

Dalajlamu na Hradčanském náměstí vítali lidé s tibetskými vlajkami a transparenty s nápisy Free Tibet (Svobodný Tibet). "Václav Havel tu nyní už není s námi. Po lidských bytostech ale něco zůstává, myšlenky, ideály," řekl. "Všichni bychom měli pokračovat v udržování Havlova odkazu, v myšlence pravdy a lásky," uvedl dalajlama, kterého s bývalým českým prezidentem pojilo osobní přátelství.

Svou řeč dalajlama přednesl na pódiu v bráně Schwarzenberského paláce. Zdůraznil v ní také, že se nesnaží o odtržení Tibetu od Číny, z čehož ho obviňuje Peking. Podle serveru Hlídací pes měl původně dalajlama vystoupit na pódiu u sochy prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka vedle Schwarzenberského paláce, Správa Pražského hradu ale nepovolila zábor prostranství. Své rozhodnutí organizace neodůvodnila.

Ředitel organizace Post Bellum Mikuláš Kroupa, jehož organizace se podílela na přípravě uvítání dalajlamy, při ceremoniálu kritizoval prezidenta Miloše Zemana. Podle něj upřednostňování ekonomických témat před lidskými právy povede k tomu, že i Češi o lidská práva přijdou.

Z ministrů se s dalajlamou setkají lidovci Bělobrádek a Herman, podle Sobotky jako soukromé osoby, nikoliv jako reprezentanti vlády. Ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že se k soukromému programu členů vlády nevyjadřuje.

Slovenský prezident Andrej Kiska se o víkendu v Bratislavě s dalajlamou setkal, což dnes vyvolalo oficiální protest. Čínské ministerstvo zahraničí schůzku označilo za narušení politiky jedné Číny, kterou se podle úřadu Slovensko zavázalo respektovat. Čína osmdesátiletého nositele Nobelovy ceny za mír označuje za separatistu, který bojuje za prosazení nezávislosti Tibetu.

Peking považuje Tibet za nedílnou součást čínského území a setkání státníků s dalajlamou kritizuje dlouhodobě. Dalajlama dnes v rozhovoru pro ČTK a Český rozhlas řekl, že mu nevadí, pokud ho nyní západní lídři odmítají přijmout kvůli obavám o obchod s Čínou.

Uvedl také, že 21. století musí být stoletím soucitu a dialogu, který je třeba navazovat se všemi včetně těch, kdo bojují a zabíjejí druhé lidi. Věří, že změna ve vnímání a prožívání světa přijde s příští generací, která bude víc než dočasné uspokojení akcentovat vnitřní hodnoty člověka a respekt jednoho k druhému. "Mám sen o tom, že podobně jako Evropská unie bude moci jednou vzniknout Africká unie, Latinskoamerická unie, Asijská unie a pak unie všech sedmi miliard lidí," řekl.

Dalajlama se na mezinárodní konferenci Forum 2000, kterou založil bývalý prezident Havel, letos zúčastní několika diskusních panelů a na závěr konference bude mít veřejnou přednášku. V minulosti na konferenci vystupoval na Havlovo pozvání.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

26°C

Dnes je čtvrtek 17. srpna 2017

Očekáváme v 19:00 26°C

Celá předpověď