Dalajlamova návštěva opět spustila spory o česko-čínské vztahy

foto Veřejnou přednáškou tibetského duchovního vůdce dalajlamy v pražské Lucerně vyvrcholil 19. října 20. ročník mezinárodní konference Forum 2000.

Praha - Kvůli návštěvě tibetského duchovního dalajlamy v Praze se opět dostaly do střetu různé pohledy tuzemské politické scény na česko-čínské vztahy. Roznětkou se stalo úterní prohlášení, v němž ústavní činitelé reagovali na setkání dalajlamy s některými politiky. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) ČTK řekl, že prohlášení, které kromě něj podepsali prezident a šéfové obou komor Parlamentu, plně odpovídá pozici vlády. Sympatizanti dalajlamy se dnes s tibetským vůdcem sešli na půdě Senátu a některé vysoké školy vyvěsily tibetskou vlajku, aby daly najevo, že tón prohlášení podle nich překročil standardy diplomatického protokolu.

Sobotka, prezident Miloš Zeman a předsedové Senátu Milan Štěch (ČSSD), a Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD) v prohlášení napsali, že schůzky politiků s dalajlamou by se neměly považovat za výraz změny oficiální politiky Česka vůči Číně. Reagovali tak na úterní setkání ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) s dalajlamou. Sobotka dnes řekl, že Česko je demokratickou zemí, kde se každý může scházet, s kým uzná za vhodné. Politici odpovědní za zahraniční politiku ale mají stejné právo se jasně k této politice vyjádřit, dodal.

Vydání dokumentu těsně předcházela návštěva čínské velvyslankyně na Pražském hradě, uvedl Český rozhlas Radiožurnál. Čínská velvyslankyně se měla setkat s ředitelem zahraničního odboru kanceláře prezidenta Hynkem Kmoníčkem, který rozhlasu schůzku potvrdil. Ve večerních Událostech, komentářích České televize ale uvedl, že se s čínskou velvyslankyní osobně potkal naposledy zhruba před deseti dny.

Prezident Zeman televizi Prima řekl, že po Hermanově schůzce s dalajlamou mohl vzniknout dojem, že stanovisko ministra kultury je stanoviskem vlády. "Tento dojem by byl nepochybně chybný," uvedl prezident. Podobné postoje jako ten Hermanův mohou podle Zemana ohrozit čínské investice v Česku.

Prohlášení ústavním činitelům připravilo ministerstvo zahraničí, což je podle šéfa diplomacie Lubomíra Zaorálka (ČSSD) u zahraničněpolitických témat obvyklé. Kritizované prohlášení podle Zaorálka pouze opakuje principy strategického partnerství s Čínou. Úřad už před Hermanovou schůzkou zdůrazňoval, že Česko nijak nemění svou politiku jedné Číny a respekt k její územní celistvosti. Sobotka uváděl, že Herman se s dalajlamou setká jako soukromá osoba.

Padesát zákonodárců se dnes ráno sešlo s dalajlamou, který do Česka přijel na mezinárodní konferenci Forum 2000, na půdě Senátu. Místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek označil setkání za dobrou odpověď na prohlášení ústavních činitelů. Některé vysoké školy na protest proti prohlášení vyvěsily symbolicky v čase za pět minut dvanáct tibetskou vlajku. Podle iniciátora akce, rektora Masarykovy univerzity Mikuláše Beka, se totiž tón politiků blíží způsobu, jakým vystupovala protektorátní vláda vůči Berlínu a normalizační vláda vůči Moskvě.

Herman dnes řekl, že ho podpora těší. Vidí na ní to, že český národ ví, co je rovná páteř. Zastal se ho například vicepremiér Andrej Babiš (ANO). Setkání ministra kultury s dalajlamou nemůže mít podle něj na českou ekonomiku dopad. Ekonomické vztahy s Čínou nepovažuje za mimořádně dobré. Podle Babiše se rozpoutal politováníhodný střet ve společnosti, která bojuje sama proti sobě.

Prohlášení naopak ocenil šéf kanceláře prezidenta Zemana Vratislav Mynář. Vyjádření podle něj může zmírnit možné nepříznivé dopady způsobené schůzkami politiků s dalajlamou. S osmdesátiletým duchovním, který je držitelem Nobelovy ceny za mír, se minulý týden setkal slovenský prezident Andrej Kiska. Čína proti takovým schůzkám dlouhodobě protestuje, dalajlamu označuje za separatistu prosazujícího nezávislost Tibetu, který čínská armáda obsadila v roce 1950. Podle slovenského ministra zahraničí Miroslava Lajčáka schůzka prezidenta poškodí vztahy Slovenska s Čínou.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

27°C

Dnes je čtvrtek 17. srpna 2017

Očekáváme v 3:00 15°C

Celá předpověď