Dalajlama poděkoval Čechům za podporu Tibetu

foto Veřejnou přednáškou tibetského duchovního vůdce dalajlamy v pražské Lucerně vyvrcholil 19. října 20. ročník mezinárodní konference Forum 2000.

Praha - Tibetský duchovní vůdce dalajlama na přednášce v pražské Lucerně poděkoval Čechům za jejich podporu Tibetu. Podle něj je důležitá pro Tibeťany i pro ideál nenásilného řešení tibetské otázky. Zároveň ale připomněl, že se už před pěti lety vzdal politických funkcí a nyní se zasazuje jen o ochranu tibetské kultury a životního prostředí.

Dalajlama připomněl, že už při jeho pondělním přivítání v Praze přišla na Hradčanské náměstí zhruba tisícovka lidí podporujících Tibet. "Jsem za to vděčný a vážím si toho. Je to důležité nejen pro šest milionů Tibeťanů, ale pro celý svět, pro ideál nenásilí," řekl. Zdůraznil, že nenásilné řešení situace v Tibetu, který ovládá Čína, je jediné možné.

Připomněl však také, že sám se nesnaží o změnu politického uspořádání v Číně a že se tibetských politických funkcí vzdal v roce 2011. "Nadále se ale zasazuji o ochranu tibetské kultury a o životní prostředí v Tibetu," řekl.

Na dotaz z publika dalajlama řekl, že si všímá protestů čínské diplomacie, když se s ním setkávají představitelé zemí, které navštíví. Považuje je už za rutinu. Věří také tomu, že lidé, kteří se s ním setkají, mu náklonnost projevují upřímně.

"Věřím, že kdybych se neveřejně setkal s těmi, kdo mě kritizují, tak bych možná zjistil, že mají jiný názor," podotkl také. "Lidé, kteří vyrůstali v totalitárních režimech, si vyvinuli schopnost si něco myslet a něco jiného říkat. A mám pocit, že i vy Češi jste si něco podobného vyvinuli," řekl se svým typickým smíchem.

Tibetský duchovní vůdce také znovu připomněl bývalého českého prezidenta Václava Havla, který byl jeho přítelem. "Vždy, když sem přijedu, tak se mi po něm stýská, cítím, že tu není," řekl. Vyjádřil ale přesvědčení, že pomáhá udržovat naživu Havlův odkaz.

Dalajlama ve své přednášce apeloval na to, aby se lidé tolik nezabývali hmotnými statky. "Peníze jsou důležité, ale důležitější je dosáhnout vnitřního pokoje," řekl. Podle něj je třeba změnit vzdělávací systém, aby kladl větší důraz na morální hodnoty než na finanční zajištění. "Mnoho lidí trpí stresem, protože jen materiální pohodlí a bezpečí k dosažení štěstí nestačí," řekl. Pro lidi je důležité i přátelství a pocit sounáležitosti v komunitě, dodal.

Zopakoval také své vyjádření z dřívějších vystoupení v rámci konference Forum 2000, že je třeba, aby lidé ukazovali víc soucitu a lásky. Podle něj je to lidská přirozenost. "V době narození a v prvních letech života je naší dominantní emocí láska," řekl. Nenávisti a hněvu se člověk podle něj naučí teprve později. "Pokud je v prostředí, kde člověk vyrůstá, příliš přítomen nacionalismus a egoismus, pokud je přítomné rozdělení na nás a ty druhé, proti nimž se vymezujeme, tak to vede ke zkreslenému pohledu na svět, že pro vlastní štěstí musím snížit štěstí někoho jiného," řekl dalajlama.

O přednášku byl velký zájem. Od vchodu do paláce Lucerna ve Štěpánské ulici vedla půl hodiny před vystoupením tibetského duchovního vůdce fronta podél bloku domů až na Václavské náměstí. Uvnitř paláce přitom ještě frontu lemovaly desítky lidí, kteří si nestačili koupit vstupenku a snažili se ji pořídit na poslední chvíli.

I kvůli dlouhé čekací době na vstup do velkého sálu Lucerny a kvůli bezpečnostním prohlídkám začala dalajlamova přednáška s patnáctiminutovým zpožděním. Přesto ale lidé do Lucerny přicházeli i v době, kdy už tibetský duchovní vůdce mluvil.

Reklama
Reklama

ISSN: 1213-5003 © Copyright 2017 ČTK

Načíst další článek

21°C

Dnes je sobota 19. srpna 2017

Očekáváme v 3:00 19°C

Celá předpověď